PCOT ismini değiştirdi

PCOT ismini değiştirdi

Tunus İşçileri Komünist Partisi (PCOT) bünyesinde bir süredir devam eden isim değişikliği tartışması sonuçlandı. Parti, bundan sonra yoluna Tunus Emekçileri Partisi olarak devam edecek.Partinin Genel Sekreteri Hamma Hammami bunun, daha geniş kitlelere ulaşabilmek için taktik bir hamle olduğunu söyledi. Hammami, komünizmin din

Partinin Genel Sekreteri Hamma Hammami bunun, daha geniş kitlelere ulaşabilmek için taktik bir hamle olduğunu söyledi. Hammami, komünizmin din düşmanlığıyla özdeş tutulmasının da bu kararı almalarında etkili olduğunu ifade etti.

Hammami, partinin adındaki değişikliğin politik çizgide değişiklik anlamına gelmediğini, Tunus Emekçileri Partisinin Marksist Leninist bir parti olarak mücadeleye devam edeceğini ifade etti. Partinin program ve tüzüğünde ise herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Hammami, “Taktik bir seçim yapmak zorundaydık; ya İslamcıların komünizm ‘din karşıtlığıdır’ şeklindeki propagandasının doğru olmadığını anlatmak için zaman harcayacaktık ya da gücümüzü, halkın parti programı etrafında birleşmesi için kullanacak ve böylece işçileri, gençleri, diğer kesimleri sosyalizm için mücadeleye kazanabilecektik” dedi.

Bu doğrultuda bir propaganda kampanyası başlattıklarını söyleyen Hammami, 500 bin adet parti programı basıp dağıttıklarını ifade etti.

Tunus Emekçileri Partisinin 60 yeni bölgede parti örgütü açtığını, bir sonraki adım olarak onlarcasını daha açmayı planladıklarını kaydeden Hammami, partinin gençlik örgütünün de bu süreçte güçlendiğini vurguladı. (DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net