30 Temmuz 2012 14:00

Bosch’ta baskılar işten atmalarla sürüyor

Bosch fabrikasında işçilerin sendika seçme hakkı mücadelesi devam ederken, işveren de işçiler üzerinde uyguladığı baskılar ile sürece müdahale etmeyi sürdürüyor.Son olarak 27 Temmuz Cuma günü, Bosch’un BU4 fabrikasında çalışan Aydın Yılmaz isimli işçi, grup başlarına “hakaret”

Bosch’ta baskılar işten atmalarla sürüyor

Paylaş

Son olarak 27 Temmuz Cuma günü, Bosch’un BU4 fabrikasında çalışan Aydın Yılmaz isimli işçi, grup başlarına “hakaret” gerekçesiyle işten atıldı. Birleşik Metal-İş’in açıklamasında, 2004 yılından bu yana Bosch işçisi olan Yılmaz’ın işten atılmasının altında yatan temel gerekçenin; bütün baskılara rağmen 15 Mart tarihinden itibaren Birleşik Metal-İş üyeliğinden istifa etmemesi olduğu ifade ediliyor.

Fabrikada uygulanan psikolojik baskının getirdiği gerginlik sonucu, fabrikada sık sık tartışma ortamı olduğunu dile getiren Bosch işçileri, Türk Metal yöneticilerinin devamlı, “Daha fazla işten atılma olabilir” diyerek kendilerini tehdit ettiğini söyledi.  Aydın Yılmaz’ın, “VTR’ler, grup başları Birleşik Metal-İş üyesiyiz diye bizimle ilgilenmiyorlar. Bu ahlaki değerlere sığmaz” dediğini söyleyen işçiler, grup başlarının bu lafları çarpıtarak “Ahlaki değerlerimize hakaret etti” bahanesiyle Yılmaz’ı disipline verdiklerini iddia etti.
Bunun üzerine disiplin kurulu da hiçbir uyarı, ihtar veya yevmiye kesintisi yapmadan Aydın Yılmaz’ı tazminatsız bir şekilde işten attı.

Birleşik Metal-İş yaptığı açıklamada, sendika olarak hukuki mücadeleyi sürdüreceklerini ve en kısa sürede işe iade davası açacaklarını vurguladı. (Bursa/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Afife Tiyatro Ödülleri’nde 75 kişilik salon sınırı kaldırıldı

SONRAKİ HABER

Hakim ve savcı sınavında 70 puan barajı yeniden yasalaştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa