14 Ekim 2017 16:09
Son Düzenlenme Tarihi: 14 Ekim 2017 17:23

3 yıl önce öldürülen gazeteci Kadir Bağdu anıldı

Adana'da öldürülen Azadiya Welat gazetesi çalışanı Kadri Bağdu anıldı. Eşi Şemsa Bağdu katili ortaya çıkarılıncaya kadar mücadele edeceğini söyledi.

3 yıl önce öldürülen gazeteci Kadir Bağdu anıldı

Paylaş

KHK ile kapatılan Azadiya Welat Gazetesi çalışanı Kadri Bağdu gazete dağıttığı sırada motosikletli kişilerce katledişinin 3’üncü yıl dönümünde üyesi olduğu İHD Adana Şubesi’nde anıldı. Eşi Şemsa Bağdu, “O’nun katilini ortaya çıkarmaktan vazgeçmeyeceğim” dedi. 

Anmaya, Bagdu'nun ailesi ve çalışma arkadaşlarının yanı sıre insan hakları savunucuları da katıldı. "Kadri Bağdu failleri bulunsun" pankartının açıldığı anmada, Bağdu'nun fotoğrafları da yer aldı.

Basın açıklamasını okuyan İHD Adana Şube Başkanı İlhan Öngör, 2 yıldır faillerin ortaya çıkarılma adına bir adım atılmadığına dikkat çekerek “Savcılığın elimizde güçlü deliller var demesine rağmen 2 yıldır bu delillerin ne olduğunu öğrenemedik” dedi. 

‘ADANADAKİ IŞİD CİNAYETLERİ ADLİ VAKA OLARAK ELE ALINDI’

Soruşturmaya dair bilgi veren Bağdu’nun avukatı Tugay Bek, Kadri Bağdu’nun onlarca insanın hayatını kaybettiği Kobané dayanışma eylemleri sırasında katledildiğine dikkat çekerek sundukları tüm delillere rağmen dosyaya terör değil cinayet büronun baktığını ifade etti. Aynı tarihlerde Adana’da Bağdu ile birlikte 2 kişinin daha IŞİD tarafından öldürüldüğünü söyleyen Bek, ancak bu cinayetlerin birbiri ile bağlantısı kurulmadan terör vakası değil adli vakalar olarak ele alındığını ifade etti. Yusuf Güldiren cinayetinde bir araçta bulunan 10 kar maskeli kişiden biri suçu üstlenirken birinin sanık olarak yargılandığını ancak onun da Suriye’de IŞİD’e katıldığını söyleyen Bek, Kiremithane’de IŞİD’çilerin eylemi sırasında gerçekleşen Ahmet Albay cinayetinde de önce “PKK yaptı” denilerek terör bürosunun baktığı dosyaya görüntülerden cinayeti işleyen kişinin o gece silahlarla sokağa çıkanlardan oluğu tespit edilince yine adli vaka olarak değerlendirildiğini belirterek bu dosyalarda devletin IŞİD’i terör örgütü olarak görmediğini için Kadri Bağdu cinayetinin aydınlatılmadığını söyledi.  

DOSYA FAİLİ MEÇHULLER ARASINDA KALMASIN

Kadri Bağdu cinayetinin aydınlatılması için olayın doğru tanımlanıp IŞİD ile bağlantısının araştırılması gerektiğini ifade eden Bek, IŞİD adına faaliyet yürütenlerin ve kullandıkları araçların gözden geçirilmesini istedi. Kadri Bağdu dosyasının faili meçhuller arasına ayrıldığı bilgisini veren Bek, “Ancak daimi arama kararı altında bir Başsavcı vekilinin sorumluluğu altında. Başsavcı vekilimiz ile görüştüm. Yazılı bir başvuru ile deliller tekrar sunacağız ve dosyaya bakış açısının değişmesi gerektiğini aktaracağız” dedi.

O'NUN BURAKTIĞI MÜCADELEYİ DEVAM ETTİRECEĞİM

Bağdu’nun eşi Şemsa Bağdu eşinin 3 yıldır katledilmiş olmasına rağmen daha bir gün soruşturmayı yürüten savcı polis tarafından gelip evine soru sorulmadığını dile getirdi. Yasa dışı eylemlere katıldıkları iddiaları ile sürekli evlerine operasyon yapıldığını söyleyen Bağdu, “Ama 3 yıldır Kadri’nin katilini bulamadılar. Torunlarımın torunları da olsa ben onun katillerini bulacağım. Davamdan ve onun katilini ortaya çıkarmadan vazgeçmeyeceğim. Kadri’de özgür basın şehitleri kervanına katıldığı onun bıraktığı mücadeleyi devam ettireceğim” diye konuştu. (Adana/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Dersimliler Derneği'ne yönelik gözaltılara tepki

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa