14 Ekim 2017 16:05

Dersimliler Derneği'ne yönelik gözaltılara tepki

Dersimliler Derneği Ankara Şubesi, dernekleri üyesi 7 kişinin sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Paylaş

Dersimliler Derneği Ankara Şubesi düzenlediği basın toplantısıyla, dernekleri üyesi 7 kişinin sosyal medya paylaşımlara nedeniyle gözaltına alınmasını tepki gösterdi. Toplantıda  konuşan Şube Başkanı Ali Ekber Çelik, “Siyasi iktidarın kendisine muhalif gördüğü kurumları her yol mubah anlayışı ile sindirme çabasının bir sonucudur. Gözaltına alınan arkadaşlarımızın tek suçları Dersim’in; dili, inancı, kültürü ve doğasını sahiplenmektir” dedi. Ali Ekber Çelik gözaltına alının üye ve yöneticilerinin bir an önce serbest kalmasını istedi.

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) yönetim kurulu üyesi ve Bursa Dersimliler Dernek Başkanı Hediye Zengi, Gemlik Dersimliler Dernek Başkanı Ayhan Işık'ın yanı sıra 5 dernek yönetim kurulu üyesi, sosyal medya paylaşımları nedeniyle 12 Ekim günü, Bursa ve Diyarbakır'da evlerine yapılan sabah operasyonuyla gözaltına alınmıştı. Gözaltılara ilişkin günlerdir tepkiler geliyordu. Bursa Adliyesi önünde ve İstanbul'da düzenlenen basın açıklamasıyla gözaltına alınanların serbest bırakılması istenmişti. 

‘GÖZALTILARI BIRAKIN’ ÇAĞIRISI YAPILDI

Gözaltılara bir tepki de Ankara’daki Dersimlilerden geldi. Dersimliler Derneği Ankara Şube Başkanı Ali Ekber Çelik, “Siyasi iktidarın kendisine muhalif gördüğü kurumları her yol mubah anlayışı ile sindirme çabasının bir sonucudur. Gözaltına alınan arkadaşlarımızın tek suçları Dersim’in; dili, inancı, kültürü ve doğasını sahiplenmektir” dedi. Ali Ekber Çelik, Türkiye'de eşitlikten, adaletten, özgürlüklerden, demokrasiden yana tavır koyan kurumların hedef haline geldiğini ifade ederek, “Bu haksız ve hukuksuz uygulamalara karşı, dün olduğu gibi bugünde, bugünden sonrada mücadelemizi sürdüreceğiz. Dersim halkının örgütlü gücünün AKP'ye boyun eğmeyeceğini ve onun tüm kirli oyunlarını boşa çıkaracağına inanıyoruz” diye konuştu. Ali Ekber Çelik, üyeleri ve yöneticilerinin serbest bırakılmasını “Haksız ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alınan DEDEF yönetim kurulu ve Bursa Dernek başkanımız ile Gemlik Dernek başkanı ve aynı operasyon çerçevesinde gözaltına alınan diğer yönetin kurulu üyelerimizin bir an önce serbest bırakılmasını istiyoruz” sözüyle istedi.

Toplantıya, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Demokratik Alevi Derneği, Divriği Kültür Derneği, Kızılırmak Köy Dernekleri Federasyonu, Pülümür Sağlamtaş Köyü Derneği ve Dersim Mağdurları Platformu temsilcileri katıldı. (Ankara/EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yarkadaş: Torba yasa ile maden şirketlerine kıyak

SONRAKİ HABER

Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa