14 Ekim 2017 18:19

Denizlili Kadınlar: Bu yasalar böyle geçmez

Denizli'de Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu, müftülere nikah yasa tasarısını protesto ederek; 'Bu yasalar böyle geçmez' dedi.

Denizlili Kadınlar: Bu yasalar böyle geçmez

Paylaş

Denizli’de Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu müftülere nikah yetkisi veren Nüfus Hizmetleri Kanun Tasarısının iptal edilmesi için basın açıklaması gerçekleştirdi. “Müftü Nikah Kıyamaz” “Kadın Düşmanı Yasa Sizin Sokaklar Bizim” yazılı dövizlerle sloganlar ve alkışlar yasayı protesto ettiler. 

Basın açıklamasında “Çocuklar Ölmesin” dediği için hapis cezasına çarptırılan Ayşe Öğretmen’den, Kastamonu’da kocası tarafından kurşunlanan Naime’den, kadınların eşitliği ve özgürlüğü için kanun teklifleri ve soru önergesinde bulunan Besime Konca’dan bahsedildi.

KADIN HAKLARININ SIFIRLANDIĞI KOŞULLAR 

Kitle adına basın açıklamasını okuyan Arzu Ekşi “Hükümet, müftülere nikah yetkisiyle medeni haklar açısından yapılacak bütüncül değişiklikler için önemli bir zemin kazanmak istiyor. Boşanmaların Önlenmesi Komisyonu raporuyla kadınları şiddet dolu bir yaşamın içine devlet zoruyla zincirlemek için zaten fiili olarak hayata geçirdiği pek çok uygulamayı sistemli hale getirmeye çalışıyor” dedi.

Kadınların temel haklarına yönelik bu fütursuz gasp girişimlerinin ancak böyle bir memleket ortamında bu kadar rahatlıkla gerçekleşeceğinin altını çizen Ekşi, tek adam tek parti rejiminin yaratılması koşullarıyla, kadın haklarının sıfırlandığı koşulların aynı koşullar olduğunu belirtti. 

'BİZE SORULMADAN YAPILMASINA İTİRAZIMIZ VAR'

Ekşi, “OHAL koşullarına rağmen sözlerini sokakta ve hatta meclis önünde söyleme gayreti gösteren kadınların varlığını görmezden gelerek bildiğini okuyan meclisin, kadınlar açısından meşruiyeti,kadınlara sürekli şiddet uygulayıp, zoraki birlikteliğe mahkum etmeye çalışıp, kadın boşanmak istediğinde de öldüren kocaya duyulacak sevgi kadardır” dedi.

Bu tasarıların toplumun yarısını oluşturan kadınları doğru ve eksiksiz bilgilendirerek, kadınların yararı için çalışan kadın örgütlerini sürece dahil ederek, kadınlarla birlikte tartışarak hazırlanması gerektiği vurgulandı. Tasarılar böyle hazırlanmadığı sürece kadınların ihtiyaçlarına karşılık gelmeyeceği hatta kadınları eşitsiz, güvensiz ve güvencesiz hale getireceği eklendi. 

Ekşi, “Bu durumun sonuçlarına katlanacak olanların yine kim olursak olalım veya nasıl hayatlar yaşarsak yaşayalım- biz kadınlar olacağız. Hayatlarımızı belirleyecek yasaların bize sorulmadan yapılmasına itirazımız var. Eşit ve özgür bir hayat için bu yasalar böyle geçmez!” dedi. (Denizli/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Fildişi Sahili’nde kargo uçağı düştü, dört ölü

SONRAKİ HABER

AYM'den 5 siyasi parti hakkında suç suyurusu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa