14 Ekim 2017 08:57

‘Topkapı Sarayı’nın içine Erdoğan için köşk yapılabilir’

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı, Topkapı Sarayı’nın imara açılacağı yönündeki iddiaları 'Erdoğan’a köşk yapma hazırlığı' olarak değerlendirdi.

Paylaş

Topkapı Sarayı Hasbahçesi’nin “denetimli” olarak imara açılması iddiaları tartışılmaya devam ediyor. Önceki gün bu iddia Kültür Bakanlığı tarafından yalanlanmıştı. Konuya ilişkin Mimarlar Odası'ndan açıklama geldi. Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan; benzer örneklerin daha önce Ankara’da yaşandığını, Topkapı Sarayı’nın içine AKP Genel Başkanı için köşk yapılabileceğini ileri sürdü.

AOÇ VE İLLER BANKASI ÖRNEĞİ

Gazete Duvar’ın haberine göre, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) ve İller Bankası binasının yıkılma sürecinin de benzer şekilde geliştiğini belirten Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan’a göre, Topkapı Sarayı’nda da aynı gelişmeler yaşanabilir.

'TESADÜF DEĞİL'

Candan, “Topkapı Sarayı’nın 1’inci derece arkeolojik sit alanından 3’üncü dereceye düşürülmek istenmesi tesadüf değil.”dedi.

Ankara’da AOÇ arazisine Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yapılmasının da benzer süreçlerden geçtiğini belirten Candan, “Toplumun tepkisini ölçüyorlar. İller Bankası örneğinde yıkılmayacağına dair defalarca açıklamalar yapıldı. İş makineleriyle gece yarısı tescilli kültür varlığını yıktılar.”dedi.

Candan şöyle devam etti:

“Daha önceki deneyimlerimizden yola çıkarak bu hazırlığı ‘köşk yapımı’ olarak okuyabiliriz. SİT alanı içerisine köşk eklentisi yapılabilir. Birinci SİT alanından üçüncü dereceye indirmeyi akıllarından geçiriyorlarsa ‘Cumhurbaşkanı’nın kalacağı köşk düşünülüyor’ demektir. AOÇ’deki, Muğla’daki yazlık saray örneğinden de hareketle Cumhurbaşkanı Erdoğan, Topkapı Sarayı’na köşk yaptırabilir.” diye konuştu.

BAKANLIK YALANLADI

Kültür ve Turizm Bakanlığı da yaptığı açıklamada haberin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Bakanlığın açıklaması şöyle: 

Hürriyet Gazetesi'nde bugün yayımlanan ‘Hasbahçe’ye İmar’ başlıklı haber tamamen gerçek dışıdır. Söz konusu haber Tarihi Yarımada'nın yapılaşmaya ve imara açılmak istendiği algısını oluşturarak kamuoyunu yanıltmayı hedeflediği açıktır.
 
Bütünüyle spekülasyondan ibaret bu haberin aksine Bakanlığımız, Sur-u Sultani’nin yeniden ihyasına ilişkin çok kapsamlı çalışmalar gerçekleştirmektedir.
 
Ahırkapı Feneri ile Sepetçiler Kasrı arasındaki alanın imara açılması ya da burada yeni yapılaşmaya izin verilmesi söz konusu değildir.
 
Bilinmelidir ki bir dünya mirası olan Topkapı Sarayı'na ve çevresindeki tarihi dokuya zarar verilmesine asla müsaade edilmeyecektir.
 
Bu maksatlı haberi ve yapılan açıklamaları kamuoyunun takdirine sunuyoruz. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

OHAL komisyonuna Gülmen ve Özakça ile ilgili ‘imaj’ uyarısı

SONRAKİ HABER

OHAL’de akademisyenler can güvenliği endişesi ve baskı yaşadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa