13 Ekim 2017 20:57

Cezaevine girdi, hafızasını kaybetti, 45 kiloya düştü

Cezaevine giren akciğer hastası Ahmet Bayar tekerli sandalye ile cezaevinden çıktı, hafızasını kaybetti ve 45 kiloya düştü.

Paylaş

Yürüyerek girdiği cezaevinden tekerlekli sandalye ile çıkan Ahmet Bayar, tedavinin sonuç vermemesi üzerine hastaneden taburcu edildi. Artık aile bireylerini tanımayan ve ismini dahi bilmeyen Bayar, 64 kilodan 45 kiloya düştü.

Diyarbakır’da 15 Şubat 2011’de bir protesto gösterisine katıldığı için “Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” iddiasıyla hakkında açılan davada cezası onaylanınca 31 Mart’ta tutuklanarak cezaevine konulan akciğer kanseri hastası Ahmet Bayar, tedaviye geç kalındığı için artık konuşamıyor, yemek yiyemiyor. Tutuklandığında 64 kilo olan Bayar, 45 kiloya düştü. Adli Tıp Kurumunun (ATK) “Cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen 5 ay boyunca Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu kalan Bayar, şuurunu kaybedince ailesi 22 Ağustos’ta Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi önünde oturma ve açlık grevi eylemi başlattı. Ailenin eylemi sonrası tahliye edilen Bayar, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesinde tedavi altına alındı.

64 KİLODAN 45 KİLOYA DÜŞTÜ

Tedavi sürecini anlatan kızı Selma Bayar ise, cezaevinin olumsuz şartlarından dolayı enfeksiyonal tedavi uygulandığını ve akciğer kanserine dönük tedavilerin sonuç vermediğini vurguladı. 2 aylık tedavi sürecinin sonuç vermemesinden dolayı durumunun kötüye gittiğini dile getiren Bayar, son günlerde konuşamadığını ve yemek yiyemediğini aktardı. Tutuklanmasından dolayı tedavide geç kalındığını ifade eden Bayar, tutuklandığında 64 kilo olan babasının bugün 45 kiloya düştüğünü ve bunun gelinen durumu özetlediğine işaret etti.

‘ÖLÜMÜNDEN CEZAEVİ SORUMLUDUR’

Babasının olası ölümünden Diyarbakır D Tipi Cezaevi yönetiminin sorumlu olacağının altını çizen Bayar, “Var olan raporun sahte olduğunu söylediler. Yeni çıkarılan rapor 4 ay gibi bir süreyi aldı. Cezaevi şartlarında gördüğü tedavi sağlık durumunun daha kötüye gitmesine neden oldu” dedi. (Diyarbakır/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mahmut Toğrul: Antep'te uyuşturucu kullanımı 11 yaşına düştü

SONRAKİ HABER

Beraate rağmen ihraç edildi, karşı dava sürerken göreve iade edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...