13 Ekim 2017 20:49

Mahmut Toğrul: Antep'te uyuşturucu kullanımı 11 yaşına düştü

HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, uyuşturucu kullanımının engellemesine yönelik meclis araştırması istedi. 

Mahmut Toğrul: Antep'te uyuşturucu kullanımı 11 yaşına düştü

Paylaş

HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, tehlikeli uyuşturucular arasında yer alan ‘ateş buz’ olarak bilenen metamfetaminin kullanımının Antep’te 2009’dan bu yana hızla arttığını, kullanım yaşının 11 kadar indiğine dikkat çekerek, kullanımın engellemesine yönelik meclis araştırması istedi. 

Uyuşturucu kullanımın AKP iktidarı boyunca arttığını söyleyen HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, “Beyin ve vücut üzerinde kalıcı hasarlar oluşturan, eroin ve bonzaiye göre bağımlılık yapma kabiliyeti daha kuvvetli olan “ateş buz” adlı sentetik uyuşturucu ile ilgili yeterli tedbirlerin alınmaması, kamuoyunu bilinçlendirici faaliyetlerin gerçekleştirilmemesinden kaynaklı çok ciddi sorunlar yaşanmaktadır” dedi. 

Bu uyuşturucun Antep’te rahat bir şekilde kullanıldığına dikkat çeken Toğrul, şunları söyledi: “Ateş-Buz’un büyük bir kısmının İran üzerinden Gaziantep’e geldiği belirtilmektedir. Bu uyuşturucu maddesinin kentimizdeki kullanım yaşı neredeyse 11 yaş seviyesine kadar inmiştir. Bu maddenin fiyatının oldukça pahalı olmasından kaynaklı kızların önemli bölümü bu maddeyi, fuhuş yoluyla temin etmeye, erkeklerin çoğunluğu ise hırsızlığa teşebbüs ederek elde etmektedir. Kokain, eroin ve esrardan, hatta bonzaiden daha tehlikeli ve zararlı olan Ateş Buz’u kullananlar yasa dışı her şeyi gözü kara bir şekilde yapabilmektedirler. Park, sokak ve mahallelerde kolay bir şekilde satılan söz konusu maddenin gençleri alıştırmak için önce bedava daha sonra ise parayla satıldığı söylenmektedir. Kokain, eroin ve esrardan, hatta bonzaiden daha tehlikeli ve zararlı olan ateş buzu kullananlar yasa dışı her şeyi gözü kara bir şekilde yapabilmektedirler. 

‘DÜZTEPE’DE BU MADDE 10 GENÇTEN 6’SINA ULAŞMIŞ’

Gaziantep’te Ateş-Buz denilen uyuşturucu, Hacıbaba, Karşıyaka, Düztepe, Vatan ve Güzelvadi mahallelerinde ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Düztepe semti özelinde mahalle sakinleri tarafından aktarılanlar dikkat çekiyor: “Bu madde yani ateş-buz, 10 gençten 6’sına ulaşmış ve her 10 gençten 3’ünün bağımlı durumda olduğu söylenmektedir. Bu maddeyi 2 kere kullanan gençler tıpkı Bonzai’de olduğu gibi bağımlı hale gelmekte, metamfetamin türevi maddehalüsinatif etkisi göstermekte ve maalesef sentetik uyuşturucudan kurtulanların oranı sadece yüzde 2 civarındadır. Gaziantep kentinin dört bir yanında uyuşturucu satıcıları ve kullanıcıları konusunda,mevcut denetim ve kontrollerin arttırılıp,  artan uyuşturucu bağımlılığının engellenmesi ve gerekli önlemlerin alınması amacıyla bir komisyon kurulması önem arz etmektedir. (Diyarbakır/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Gazeteci Kadri Bağdu cinayeti: Dilekçeler yanıtsız bırakıldı

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa