13 Ekim 2017 20:31

Gazeteci Kadri Bağdu cinayeti: Dilekçeler yanıtsız bırakıldı

Azadiya Welat Gazetesi Çalışanı Kadri Bağdu’nun öldürülmesinin yıl dönümü yarın.

Paylaş

Hamdullah KESEN

KHK ile kapatılan Azadiya Welat Gazetesi Çalışanı Kadri Bağdu’nun sokak ortasında öldürülmesinin üzerinden 3 yıl geçmesine rağmen faillerinin hâlâ bulunmadığını söyleyen ailenin Avukatı Tugay Bek, soruşturmanın derinleştirilmesi için yaptıkları girişimlerden sonuç alamadıklarını belirtti.

Kadri Bağdu, 3 yıl önce yarın, (14 Ekim 2014) Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Şakirpaşa semtinin Ova Mahallesi’nde bisikletle gazete dağıtımı yaparken uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Kasklı ve motosikletli bir kişi ensesinden vurulan Bağdu’nun soruşturma dosyası 15 ay sonra “daimi arama” kararı ile faili meçhule bırakıldı. Olaydan 3 ay sonra hazırlanan polis fezlekesinde tanık olarak ifadesi alınan C.T. ve M.O, katilin 1.70 boylarında olduğunu, kırmızı kask taktığını, motosikletin de Yamaha marka kırmızı renkte olduğunu söyledi.   Bu tanıklıklar üzerine polis, Adana’daki Yamaha 125 YBR marka 291 motosikletten 176’sını kontrol etti. Ne var ki bu araçların eşkale uymadığı iddia edildi. Ayrıca polis, Bağdu’nun vurulduğu sokağa yakın noktalardaki 47 ayrı işyerine ait güvenlik kameraları ve 52 MOBESE kamerasından da bir bulguya ulaşılamadığını öne sürdü. 

CİNAYETTEN ÖNCE TAKİBE ALINMIŞLAR

Soruşturma sürerken Bağdu cinayetinden iki gün önce Talip Güler isimli bir kişinin emniyete giderek, 6-8 Ekim Kobanê eylemleri sırasında işyeri ve evinin saldırıya uğradığı gerekçesiyle Kadri Bağdu’dan şikayetçi olduğu ortaya çıktı. Yapılan araştırmada tutanaktaki Talip Güler’in akrabası Ercan Güler’in, 10 Ekim 2014’te Adana’da Kobanê eylemlerine katılan yurttaşlara dönük silahlı saldırı gerçekleştirdiği sırada yoldan geçerken “Allah’a küfür ettiği” gerekçesiyle öldürülen Yusuf Güldiren cinayeti ile ilgili arandığı ortaya çıktı. 

Tutanak üzerine Bağdu ailesinin Avukatı Tugay Bek, isimleri geçen kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu. Savcılığın talebi üzerine söz konusu kişiler hakkında emniyetten gönderilen yazıda Talip Güler, ağabeyi Ercan Güler, enişteleri Servet Koç, arkadaşları Cumali Güler, Coşkun Yalçın, Murat Bulanık ve Barış Tekçe’nin Suriye’ye giderek IŞİD’e katıldıkları ileri sürüldü. Şüphelilerin Suriye’ye kaçtıkları iddiası yine emniyetin yaptığı bir operasyonla yalanlanmış oldu. 27 Temmuz 2015’te Seyhan’a bağlı Gülbahçe Mahallesi’nde IŞİD’e dönük operasyonda Bağdu cinayetinin bir numaralı şüphelisi olan Ercan Güler gözaltına alınarak tutuklandı. IŞİD operasyonunda yakalanan 11 kişi hakkında hazırlanan iddianamede, Ercan Güler ve beraberindekilerin 30 Eylül’de yani Bağdu’nun öldürülmesinden 14, Güldiren’in öldürülmesinden 10 gün önce teknik ve fiziki takibe alındıkları ortaya çıktı. 

‘BİREYSEL CİNAYETLER OLARAK YAKLAŞILDI’

Dosyanın faili meçhule bırakılmasının ardından, bir IŞİD üyesi, Bağdu cinayetiyle ilgili şüpheli isimlerini verdi. 2017 yılı başında da Avukat Tugay Bek, bu kişiler hakkında tekrardan savcılığa suç duyurusunda bulundu. Geçtiğimiz günlerde yaptığı suç duyurusuyla ilgili savcılıkla görüşen Bek, bu konuda da ilerleme yaşanmadığını öğrendi.   Kobanê eylemleri döneminde Adana’da 3 cinayetin işlendiğini ve bu cinayetlerin IŞİD tarafından işlendiğinin dosya içerisindeki delillerle sabit olduğunu vurgulayan Bek, ancak emniyetin IŞİD’i bir “terör örgütü olarak” görmediğini ve bu cinayetlere bireysel ve basit cinayetler gibi yaklaştığını dile getirdi. Tüm başvurularına rağmen cinayetin “örgüt soruşturması” kapsamında araştırılmadığını ifade eden Bek, “Bir örgütün işlediği siyasi cinayeti bireysel bir cinayet olarak ele alırsanız; bunu çözme şansınız hiç bir zaman mümkün olmayacaktır. O dönem iktidarın politikalarının bir ürünü olarak IŞİD terör örgütünün üzerine gidilmek istenilmediği, Kobanê dayanışma eylemleri sırasında yaşamını yitirenlerin de PKK yandaşları tarafından gerçekleştirilmiş cinayetler olarak gösterilmeye çalışıldığını düşünüyoruz. Bu siyasi angajmanın sonucu olarak ne yazık ki Kadri Bağdu cinayeti araştırılmış, derinleştirilmiş ve sonuçlanmış değil. Değişik safhalarda olayın aydınlatılması için dilekçelerimizi verdik. Bu cinayetleri IŞİD’liler işledi. Soruşturma tamamlanıp derinleşsin diye Cumhuriyet Savcılığına verdiğimiz dilekçeler de emniyet tarafından ne yazık ki yanıtsız bırakıldı. Emniyet bu konuda savcılığı bilgilendirmekten çekinmektedir” şeklinde konuştu.

'PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ'

Eşinin katillerinin 3 yıldır bulunup yargılanmadığını vurgulayan Şemsa Bağdu da, “Katilleri ortaya çıkarmıyorlar. Bizler bu davayı bırakmayacağız, ta ki katillerini açığa çıkarana kadar. Eğer katilleri açığa çıkarmazlarsa; bunun hesabını da onlar verecek. Ben onun ve arkadaşlarının katillerinin bulunup açığa çıkarılmasını istiyorum” şeklinde konuştu. (MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Trump: İran'la yapılan nükleer anlaşmayı sürdürmeyeceğiz

SONRAKİ HABER

Kasım ayı son 9 yılın en kurak ayı oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa