13 Ekim 2017 18:42

25 yıl önce aldığı cezadan dolayı zararı karşılanmadı

Şırnak'taki evi yıkılan yurttaşın zararı, 25 yıl önce aldığı ceza gerekçesiyle karşılanmadı.

25 yıl önce aldığı cezadan dolayı zararı karşılanmadı

Paylaş

Şırnak kent merkezinde gerçekleştirilen yıkımda evi yıkılan yurttaşın zararının, 25 yıl önce aldığı ceza gerekçesiyle tazmin edilmemesini HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez Meclis gündemine taşıdı. İrmez, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. 

Şırnak’ın 12 mahallesinde sokağa çıkma yasağından sonra yıkıldığını ve Şırnak’ın haritadan silindiğini söyleyen HDP Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı ekipler tarafından, kent merkezinde sağlam kalan evlerin de boşaltılması tebliğ edilmiş ve hasarlı olmayan evler de yıkıma dahil edilmiştir. Sokağa çıkma yasakları esnasında evi yıkılan bir yurttaşımıza Şırnak Valiliği’nin zarar tespit komisyonu tarafından zararının tanzim edilmeyeceği tebliğ edilmiştir. Kent merkezindeki yıkımlar idarenin almış olduğu karar doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Kişinin tüm bu olaylar başlamadan öncesinde ceza almış olması ve idarenin yıkım kararı göz önüne alındığında tüm bu olaylar arasında illiyet bağı bulunmamaktadır. 

İrmez, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül yanıtlaması istemiyle şu sorular sordu: 

  • 1. Ceza hukuku ile mülkiyet hakkının hiçbir şekilde birbiri ile bağlantılı olmadığı ve hiçbir kanun hükmünde böyle bir kararın olmadığı açıktır. Buna rağmen Şırnak Valiliği tarafından yukarıdaki kararın verilmesinin kapsamı, içeriği, gerekçesi ve hukuki dayanağı nedir?
  • 2. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne ve Anayasa’nın sosyal devlet ilkesine aykırılık teşkil etmesine karşın, özel mülkiyet hakkının keyfi bir şekilde gasp edilmesinin dayanağı nedir? 
  • 3. Söz konusu karar mülksüzleştirme amacı mı taşımaktadır?
  • 4. Şırnak’ta yaşam alanları yıkılan yurttaşların mülkiyet hakları neden korunmamaktadır?
  • 5. Şırnak, Cizre, Silopi ve İdil’de mülkiyet hakkının ihlali; zorla yerinden edilmeler,mülk sahiplerinin rızası dışında az hasarlı ve hasarsız evlerin yıkılması ve acele kamulaştırmalar yoluyla bir çok şekilde gerçekleştirilmiştir. Mülkiyet hakkının sınırlandırılması veya ortadan kaldırılması, çok sıkı şartlara bağlanmış ve istisnai rejimler ile genişletilebilirken bu durumun olağan rejim haline dönüştürülmesinin nedeni nedir?
  • 6. Yurttaşların geçmiş dönemde aldıkları cezalar bir fişleme aracı haline getirilerek aleyhlerinde  mi kullanılacaktır? (Diyarbakır/EVRENSEL) 
     
ÖNCEKİ HABER

İzmir’de Ayakkabıcılar Sitesinde sayacılar yürüyüş yaptı

SONRAKİ HABER

‘Sanayi üretimi geriliyor, işsizlik tırmanıyor’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa