13 Ekim 2017 17:45

'Topkapı Sarayı çevresi 1. derece sit alanından çıkarılıyor'

CHP'li Barış Yarkadaş, Topkapı Sarayı’nın çevresinin 1. derece sit alanından çıkarıldığı iddiası üzerine 'Tarihi, imar rantına kurban ediyorlar' dedi.

Paylaş

Topkapı Sarayı’nın çevresinin 1. derece sit alanından çıkarıldığı iddiası üzerine bir açıklama yapan CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, “Tarihi, imar rantına kurban ediyorlar. Bu cinayeti işlemeyin, tarihe saygısızlık yapmayın” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Topkapı Sarayı’nın çevresinin 1. derece sit alanından çıkarıldığı iddialarıyla ilgili konuştu. Bölgenin imara açılmasıyla, Topkapı Sarayı’nın çökme tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını ve siluetinin bozulacağını belirten Yarkadaş, “AVM ve rezidans yapmak için Topkapı Sarayı’nı katledecekler” dedi.

AKP için tarihi değerlerin hiçbir anlamının ve öneminin olmadığını belirten CHP’li vekil, “Osmanlı torunu olduğunu iddia edenlerin, bu sözlerinin boş bir demagoji olduğu görülüyor. Parayı görünce ne Osmanlı kalıyor, ne Fatih ne de Kanuni... Para için her şeyi yapan bir güruhtur AKP yönetimi. Bunun son örneği de Topkapı Sarayı’nın imara açılarak etrafına binalar diktirilmesi hazırlığıdır” diye konuştu. AKP yöneticilerini, “Osmanlı’nın torunu değil, Osmanlı’nın mirasyedileri” olarak niteleyen Yarkadaş, “Deniz bitti, satacak yer kalmadı. Bu yüzden şimdi de sarayı imara açtılar. Bu zihniyet yarın Dolmabahçe Sarayı’nı da otel yapar” dedi. Topkapı Sarayı’nın denizi gören cephesinin ve hasbahçeler olarak bilinen Sepetçiler Kasrı’ndan Ahırkapı Feneri’ne uzanan alanın inşaata açılması kararının derhal geri çekilmesi gerektiğini söyleyen Yarkadaş, “Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş bu katliama göz yumarsa bir daha çıkıp tarihten, geleneklerden söz etmesin.” ifadesini kullandı. 

BELEDİYE BAŞKANI DEMİR’DEN YALANLAMA

Öte yandan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Topkapı Sarayı’nın Hasbahçesi’nin ‘denetimli inşaat’a açılacağı iddialarıyla ilgili soruları yanıtladı. Hasbahçe’de gazetecilerin karşısına geçen Demir, “Maksadını aşmış bir haber. Bizim  anıtlar kuruluna önerdiğimiz yer surların arasındaki dar alan. Ve bu alan gördüğünüz gibi metruk bir alan. Bizim açımızdan dünyanın en güzel yeri ama güvenlik açısından da sıkıntılı bir alan” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tüpraş'taki patlamanın ardından Aliağa'da eylem

SONRAKİ HABER

JMO İzmir Şubesi, Kanal İstanbul projesiyle ilgili konferans düzenledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...