13 Ekim 2017 15:49

‘KCK Basın Davası'nda Yurt Atayün’ün iddianamesi istendi

46 Kürt gazetecinin yargılandığı 'KCK Basın davası' İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşma 19 Ocak’a ertelendi. 

Paylaş

46 Kürt gazetecinin yargılandığı “KCK Basın davası”, Çağlayan’da bulunan İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Gazeteci Nurettin Fırat ve Çağdaş Ulus’un hazır bulunduğu duruşmaya, Özgürlükçü Hukukçular Platformundan (ÖHP) çok sayıda avukat ve gazetecilerin avukatları katıldı. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada iddia makamı dosyadaki eski hususların giderilmesini talep etti. 

Ardından söz alan Gazeteci Çağdaş Ulus’un Avukatı Hüseyin Ersöz, İstanbul 26. Asliye Ceza Mahkemesinde 2017/218 esas sayısı ile devam eden FETÖ davasında tanık olarak dinlenen Yunus Dolar’ın dönemin KCK operasyonlarının yürütücüsü olan eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürü Yurt Atayün hakkında verdiği beyanların dikkate alınmasını istedi. 

ATAYÜN İDDİANAMESİ İSTENDİ

Ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Gazeteci İsmet Kayhan hakkında yakalama kararının çıkarılmasına, sanık gazeteciler hakkında “örgütlü suçlar” kapsamında yürütülmekte olan soruşturmaları ve devam eden veya sonuçlanmış kavuşturmaları bulunup bulunmadığının araştırılmasına, böylece birleşmesi gereken veya reddi gereken dava bulunup bulunmadığının araştırılmasına ve gerekli evrakların ilgili yerlerden istenmesine karar verdi. 

Mahkeme, İstanbul 26. Asliye Ceza Mahkemesine müzakere yazılarak, 2017/218 esas sayılı dosyalarının iddianamesinden ve bugüne kadar yapılan duruşma zabıtlarından örnek istenmesine, yapılan AİHM başvurularının sonuçlarının beklenmesine, avukatların sanık gazetecilerin pasaport iptali kararının kaldırılması talebinin ise reddine karar verdi. Duruşma 19 Ocak’a ertelendi. 

DAVA HAKKINDA

20 Aralık 2011 yılında Dicle Haber Ajansı, Özgür Gündem, Azadiya Welat, Demokratik Modernite ve Fırat Dağıtım gibi Kürt basınına yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan 46 gazeteciden 32’si 24 Aralık’ta tutuklandı. Yaptıkları röportajlar, çektikleri fotoğraflar, takip ettikleri basın açıklamaları, notları, haber kaynakları ile konuşmaları ve telefonlarında bulunan haber kaynaklarının isimlerine kadar birçok gazetecilik faaliyeti iddianamede suç delili olarak yer aldı. 32 tutuklunun 17’si iki yıl süren yargılama boyunca tahliye edilirken, geriye kalan tutuklular ancak özel yetkili mahkemeler kaldırıldıktan sonra tahliye edildi. 

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi 27 Mart 2014’te Mazlum Özdemir, Seyhmus Fidan, Hüseyin Deniz, Nevin Erdemir, Semiha Alankuş, Kenan Kırkaya, M. Emin Yıldırım ve Haydar Tekin’in tutuklu kaldıkları süre ve mevcut delil durumunu dikkate alarak serbest bırakılmasına karar verdi. Ardından 12 Mayıs 2014’te de Gazeteciler Mikail Barut, Nurettin Fırat, Ertuş Bozkurt, Turabi Kişin, Ramazan Pekgöz, Yüksel Genç ve Davut Uçar hakkında tahliye kararı çıktı. 

Gazetecilerin tümü serbest kalırken, Gazeteci Mikail Barut hakkında başka bir davadan hüküm bulunduğu gerekçesiyle serbest bırakılmadı. 20 Haziran’da görülen davanın duruşmasında gazeteciler hakkında ikinci kez pasaportlarının iptal edilmesi kararı verirken, iddia makamı ise mütalaa için dosyanın tarafına gönderilmesini istemişti. (İstanbul/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Rusya açıkladı: Türkiye S-400'leri Çin'den sonra alacak

SONRAKİ HABER

Bir acı haber de Diyarbakır'dan: Umut'un şırıngalı çikolatan öldüğü iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa