13 Ekim 2017 13:26

Gezi protestolarının 'sapanlı teyze'si tutuklandı

Gezi eylemlerinde sapanlı fotoğrafıyla sembol haline gelen Emine Cansever, 11 kişi ile beraber çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

Paylaş

Gezi eylemleri sırasında çekilen sapanlı fotoğrafı ile sembol haline gelen Emine Cansever, 11 kişi ile beraber çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Emekli-Sen üyesi olan Emine Cansever’in iddianamesinde “Emekliler Meclisi isimli bir örgüte üye” iddiasının yer alması da dikkat çekti. 

Jinnews'te yer alan habere göre, İstanbul’da son günlerde art arda gözaltı ve tutuklamalar yaşanırken, ‘Berk Ercan’ isimli bir tanığın verdiği ifade üzerine başlayan operasyonda 9 gün önce 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında bulunan Halkın Hukuk Bürosu, Umut Hukuk Bürosu avukatları ve Gezi eylemlerinde polislere karşı elindeki sapanıyla eyleme geçen Emine Cansever adliyeye sevk edildi.

Adliyeye sevk edilen 11 kişiden 10'nun 9’uncu Sulh Ceza Hakimliği’nde verdikleri ifadenin ardından ”Örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanmalarına karar verildi

EMEKLİ-SEN YASAL GÖRÜLMEDİ

Gezi eylemleri sırasında sapanlı fotoğrafının sosyal medyada yayınlanmasıyla büyük ilgi toplayan, hafızalara “Sapanlı teyze” olarak kazınan Emine Cansever de tutuklanan 11 kişi arasında yer alıyor.

Dikkat çeken bir diğer iddia ise, Emekli-Sen üyesi olan Emine Cansever’in “Emekliler Meclisi” adında bir örgüt kurmak ve yönetmekle suçlanması. İddianemade Emekli-Sen’in yasal bir sendika olarak ele alınmadığı da görüldü. Hakkında tutuklanma kararı verilen Emine Cansever’in avukatı ise Emine Cansever’in sağlık sorunlarına dikkat çekerek, cezaevi koşullarında kalamayacağını vurguladı.
 
İddialara göre Berk Ercan isimli kişinin verdiği ifadeler nedeniyle yalnızca İstanbul değil, Kars, Hatay ve İzmir’den de gözaltılar gerçekleşti. Haklarında somut bir delil bulunmuyor olmasına rağmen, Berk Ercan isimli kişinin tanıklık ettiği ve isimlerini verdiği çok sayıda kişi gözaltında tutuluyor. (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Karabük'te aç kalınca köye inen ayı tele takıldı

SONRAKİ HABER

Doğu Anadolu Bölgesi için buzlanma ve don uyarısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa