13 Ekim 2017 08:10
Son Düzenlenme Tarihi: 14 Ekim 2017 17:47

Meclis'e 1 milyon TL'ye yeni masa

Meclis'te 23 kişilik divan üyelerinin yanı sıra Meclis bürokratlarının da kullandığı masaların 1 milyon liraya mal olduğu iddia edildi.

Meclis'e 1 milyon TL'ye yeni masa

Paylaş

TBMM'de kullanılan oval masanın 1 milyon liraya mal olduğu iddia edildi. TBMM Basım, Yayın ve Halklar İlişkiler Başkanlığı bu iddiayı yalanladı. 

Sözcü'den Veli Toprak'ın haberine göre, TBMM Başkanlık Divanı'nın yaptığı 2018 bütçe görüşmelerinde Meclis'te yapılan tadilat ve inşaat çalışmaları hakkında divan üyelerine bilgi verildi. Daha önce kullanılan Başkanlık Divanı toplantı masasındaki mikrofonların kısa olması nedeniyle alınan yeni masanın maliyeti de belli oldu. 1 milyon liraya mal olan 23 kişilik divan üyelerinin yanı sıra Meclis bürokratlarının da kullandığı oval masa, son teknolojiyle donatıldı. Masada elektronik ses düzeni ve gömülü biçimde bilgisayar ekranları da bulunuyor.

Tadilattan sonra Meclis Başkanlığı makamı için özel halı da dokutuldu. Hereke'de bulunan ve Meclis Milli Saraylar Daire Başkanlığı'na bağlı fabrikada tek parça olarak 52 metrekarelik halı yaptırıldı. Meclis'in 2018 bütçesi önceki yıla göre yüzde 20 artırıldı. 2017'de 981 milyon olan bütçe 1 milyar 255 milyona çıkartıldı. Bütçe artışında en büyük kalemi yeni ek hizmet binası için ayrılan ödenek oluşturuyor. 2018 bütçesine ek bina için 152 milyon lira ödenek konuldu. Ek binanın toplam maliyetinin 302 milyon olacağı hesaplandı.

2018'te Meclis'te bakım-onarım çalışmaları da devam edecek. Yeni yıl bütçesinden onarım için 14 milyon, bina tefrişatı için de 28 milyon lira ödenek ayrıldı. Yeni dönemde 9 otomobil, 1 otobüs (41 kişilik), 2 minibüs (17 kişilik) ve 1 pick-up alınması da kararlaştırıldı.

TBMM’DEN MASA SAVUNMASI

TBMM Basım, Yayın ve Halklar İlişkiler başkanlığından, “Meclise 1 Milyonluk Masa” haberlerine ilişkin açıklama geldi. Açıklamada haberin doğru olmadığı iddia edildi.  

Açıklamada, “Sözcü ve Korkusuz gazetelerinden alıntılayarak yer verdiğiniz habere yönelik açıklamamız şöyledir: “TBMM Başkanlığı Divan salonunda bulunan masaya dair haberler asılsız, hayal ürünü ve gerçek dışı olup genel ahlak kurallarıyla da basın ahlak yasasıyla da bağdaşmamaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisinin ve milletvekillerinin itibarını zedelemeyi hedefleyen ve doğruluk payı bulunmayan tezyif ve tahkir içeren bu tür haberlere itibar edilmemesi kamuoyunun bilgisine saygıyla sunulur.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

PSG Başkanı El-Halifi hakkında rüşvet soruşturması

SONRAKİ HABER

Avrupa’da binlerce öğrenci çevre için sokağa çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa