30 Temmuz 2012 14:22

Romanya’da referandum geçersiz sayıldı

Görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle hakkında ‘azledilmek’ üzere referandum düzenlenen Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu, seçmenlerin yüzde 87.55’inin aleyhine oy kullanmasına rağmen görevinde kaldı. Basescu’ya destek verenlerin oranı ise yüzde 11.12 olarak açıklandı. Katılım oranının y&uu

Romanya’da referandum geçersiz sayıldı

Paylaş

Görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle hakkında ‘azledilmek’ üzere referandum düzenlenen Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu, seçmenlerin yüzde 87.55’inin aleyhine oy kullanmasına rağmen görevinde kaldı. Basescu’ya destek verenlerin oranı ise yüzde 11.12 olarak açıklandı. Katılım oranının yüzde 46.13 çıkması nedeniyle referandum geçersiz sayıldı.

Anayasaya göre referandumun geçerli olabilmesi için seçmenlerin en az yüzde 50’sinin sandık başına gitmesi gerekiyordu. Böylece Basescu, görevden alınması için hakkında ikinci kez düzenlenen referandumu da atlatmış oldu.

Romanya Merkez Seçim Bürosu (BEC) başkanı Gabriela Bogasiu, bugün düzenlediği basın toplantısında referandum sonuçlarıyla ilgili son verileri açıkladı. Bogasiu’nun verdiği bilgilere göre 17 milyon 984 bin 621 kayıtlı seçmenden ancak 8 milyon 297 bin 135’i sandık başına gitti. Oy kullanan seçmenlerin yüzde 87’si Basescu’nun azledilmesini onaylarken, seçmenlerin ancak yüzde 11.12’si cumhurbaşkanının azledilmesine karşı çıktı. 109 bin169 kişinin oyunun geçersiz sayıldığı referandumu boykot çağrısında bulunan Basescu, halkın sandık başına gitmeyerek iyi bir ders verdiğini belirtti. Basescu, bundan sonraki hedefinin toplumsal uzlaşmayı sağlamak olacağını vurguladı.

Kendisini görevden uzaklaştırmayı amaçlayan referandumu ‘darbe’ olarak nitelendiren Basescu, bu girişimin sonuçsuz kaldığını vurguladı. Basescu, halk nezdinde desteğinin düşük çıkmasını ise kriz döneminde uygulanan kemer sıkma politikalarından halkın kendisini sorumlu tutmasına bağladı.
 Sekiz yıldır görevde bulunan merkez sağ kanattan Cumhurbaşkanı Traian Basescu Basescu, yetkilerini aştığı gerekçesiyle 6 Temmuzda “sol” kökenli Başbakan Victor Ponta’nın lideri olduğu Sosyal Liberal Birliğinin çoğunlukta olduğu parlamento da 256’ya karşı 114 oyla geçici olarak görevinden alınmıştı.
Görevine geldiği günden beri Cumhurbaşkanı Train Basescu ile güçler çatışması yaşayan Başbakan Victor Ponta, bir süre önce doktora tezinde intihal iddiaları ile ilgili haberlerden Basescu’yu sorumlu tutmuştu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Şam: Halep’te denetim sağlanıyor

SONRAKİ HABER

Hakkari'de kurtların saldırısı sonucu 83 keçi ve koyun öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa