13 Ekim 2017 06:04

'Yediğimiz lokmayı ağzımızdan alıyorlar'

Onur Uslu, Ankara OSTİM'de vergi oranlarına getirilmek istenen zamları işçilerle konuştu.

Paylaş

Onur USLU
Ankara

Bir tarafta birçok vergiye zam yapmaya hazırlanan hükümet, diğer tarafta ABD ile yaşanan vize kriziyle İdlib operasyonunun doları yükseltmesi... Büyüyen cari açık, artan borçlanma... AKP Hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a göre ekonomide sıkıntı yok. Peki vatandaş için durum ne... Emek Partisi Ankara İl Örgütünün vergi zamları ve ekonominin durumunu anlattığı bildirileri Ankara Yenimahalle’de binlerce kişinin Çalıştığı Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezinde (OSTİM) atölyelere dağıtırken işçilerle sohbet ettik... AKP ve Erdoğan gibi düşünen pek bulamadık. 

ZAMLAR BIKTIRDI 

Motorlu taşıtlar vergisine yapılacak yüzde 40 zamla gündeme gelen ve Mecliste görüşmelerine devam edilen torba tasarıyı takip eden işçiler hükümete tepkililer. Artık zamlardan bıktıklarını anlatan işçiler, “Önceden karın tokluğuna çalışıyorduk, şimdi yediğimiz lokmayı da ağzımızdan alacaklar” diye tepki gösteriyorlar. “Bu düzen böyle sürer gider. Hiçbir şey değişmez” diyen işçiler de çoğunlukta. İşçilerle konuşurken atölyenin patronu araya giriyor: “Siz işçiyi mi uyandırıyorsunuz lan!” Bu tepki gelince işçilerle konuşmamız zorlaşıyor.

‘İŞLER HER GEÇEN GÜN KÖTÜYE GİDİYOR’

Atölyeler arasında dolaşırken para kasası yapımında çalışan bir işçiyle karşılaşıyoruz. ‘İşler nasıl?’ sorumuza, “Paralar ayakkabı kutularına saklanalı bizim kasalara pek rağbet olmamaya başladı” cevabını alıyoruz. Anlatmaya devam ediyor: “İşler her geçen gün kötüye gidiyor. 2005’li yıllara kadar firmada 50 çalışandık, şimdi ise 3 kişi çalışıyoruz. Vergileri artıran torba tasarıyı soruyoruz, “Hiç şaşırmadık” diyor. Ama tasarının geneli hakkında bilgisi yok. Anlatınca, “Eve eti en son Kurban Bayramı’nda aldık. Zar zor biriktirdiğimiz paralarla çocuklarımın boynu bükük kalmasın diye dişimizden tırnağımızdan arttırarak aldık. Eskiden dağıtmak için kurban keserdik, şimdi ise dolaba uzun zaman tüketebilmek için” diye içinde bulundukları durumu anlatıyor. 

'NE OLSA BEDELİNİ BİZ ÖDÜYORUZ'

Bir atölyenin önünde çay molası nedeniyle bir arada olan işçilerin yanına gidiyoruz. Firmaları, havaalanı eşya taşıma ihalesini almış. Her yer taşıma arabalarıyla dolu. Aynı şeyleri onlara da soruyoruz. Bir usta, “Bizi savaşa sokacaklar. Ne de olsa bedelini bize ödetiyorlar” diyor. Başka bir işçi araya giriyor: “Ev kira, eşim de çalışmaya başladı. Çocuklar okuyor. Ay sonunu kredi kartlarıyla getiriyoruz. Bir kartın borcunu ödemek için diğer karttan çekip onun asgarisini ödüyorum. Böylelikle döndürüyoruz evin ihtiyaçlarını” diye anlatıyor asgari ücretle nasıl geçindiğini, 

‘PATRONLAR GÖZETLEME KULESİNDE’

Başka bir atölyeye giriyoruz ama sohbetimiz çok kısa sürüyor. Yanına yaklaştığımız işçi üst katı gösteriyor: “Abi patron yukarıda görüyor, sıkıntı olur.” OSTİM’deki atölyelerin hemen hepsi aynı tip. Aşağıda işçiler üst katta tüm işçileri gören patron odası. Sürekli patronun gözü önünde olan işçilerin tedirginliğini tüm atölyelerde görmek mümkün. 

ZAMLARI SAVUNAN DA VAR AMA... 

İşçilerin arasında vergi artışlarının gerekli olduğunu savunanlar da var. Bu işçiler, zamların devletin varlığı için gerekli olduğunu düşünüyor. Bu işçilerde zamlara gerekçe olarak gösterilen ‘ülkenin savunması için’ söyleminin etkisi görülüyor. 7-8 işçinin çalıştığı bir atölyede herkes MHP’li. Bir işçi, “Sen PKK, DAEŞ, yabancı devletleri bitirmeden işçi haklarını savunamazsın, öncelikli olan devletin bekasıdır” diyor. Buna cevabı MHP’li çalışma arkadaşı veriyor: “Arkadaş, cephede biz ölüyoruz, bizim bedelimiz bu. Holdingler servetlerin küçük bir kısmını versin de, onlar da bedelini ödesin! Bu memlekette hem canımızdan hem paramızdan oluyoruz. Ama sorsan zenginler bizden daha çok seviyor vatanı!” 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ücretler düşük ama iş vergiye gelince ver babam ver

SONRAKİ HABER

Bursa'da fay hattının kırılmasıyla oluşan Suuçtu Şelalesi'nde sonbahar güzelliği

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa