13 Ekim 2017 01:46

BIFED başladı: 'Kardeşçe bir dünya umuduyla...'

14 Ekim Cumartesi gününe kadar sürecek Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) başladı.

BIFED başladı: 'Kardeşçe bir dünya umuduyla...'

Paylaş

Bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) Bozcaada Halk Eğitim Merkezinde yapılan açılış töreniyle başladı. Bozcaada Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz açılış konuşmasında ’çevrenin önemine’ dikkat çekti. “Sinema festivallerinden vazgeçildiği, sansürlerle engellendiği bir dönemde biz festivalimizin 4. yılında bir kez daha sizlerle beraberiz” diyerek, geçen sene Bozcaada’da bulunan Sulubahçe Koyuna verilmek istenen imar iznine karşı kazandıkları mücadeleyi aktararak Yılmaz, herkese bir kez daha teşekkür etti.

Festival Yönetmeni Petra Holzer, “Festivalin 4. Yılında hâlâ ilk günün heyecanını taşıdıklarını” söyleyerek başladığı konuşmasında “Güven” vurgusu yaptı. “Dünya denen gezegende sorunlu, işlemeyen her şey sistemi etkiler. Üretimi etkiler, ürünü, yaşamı, güvenliği etkiler. Güven önemli bir kelimedir. Güvenin yok olması kurulmaya çalışılan insani mekanı yıkar ve yerle bir eder. Bugün ülkenin ve dünyanın içinde bulunduğu durum budur. Güven böyle üzerinde tartışılabilecek bir kelime değildir. Güven duymak ve güven duyulmak temeldir.” diyen Holzer açıklamasının devamında “Daha az tükettiğimiz ama daha çok mutlu olduğumuz, dayanışmacı ve sevgi dolu kardeşçe bir dünya umuduyla” ifadelerini kullandı.

Her yıl yönetmenlerin, filmseverlerin ve çevrecilerin buluşma noktası olan BIFED bu yıl Çin, Tayvan, Kenya, Avusturya, Hırvatistan, Avustralya ve Şili’den filmlere ev sahipliği yapacak.

Festivalde düzenlenecek bir diğer etkinlikte ise meme kanserine dikkat çekmek için Çanakkale Süslü Bisikletli Kadınlar ‘Bisiklet Gezisi’ düzenleyecek. Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali 14 Ekim Cumartesi akşamı düzenlenecek ödül töreniyle sona erecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Van’da '8. Nota Sanat Merkezi' açıldı

SONRAKİ HABER

Öğrencilere, tuvalet kapılarına yazı yazdıran taciz iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa