13 Ekim 2017 01:19

Güvenle dokunduğumuz yerler mikrop yuvası olabilir

Mutfak süngerinden televizyon kumandasına, çantadan cep telefonuna güvenle dokunduğumuz pek çok yer mikroplarla dolu olabilir.

Güvenle dokunduğumuz yerler mikrop yuvası olabilir

Paylaş

Ev Hijyeni Uluslararası Bilimsel Forumu Profesörü Sally Bloomfield, insanlar tarafından evdeki en kirli alanların genelde klozetler ve yerler olarak düşünüldüğünü belirtiyor. İngiliz The Sun gazetesine konuşan Bloomfield, “Bu düşünce doğru olsa bile, nasılsa buralara ellerimizle temas etmemeye özen gösteriyoruz. Bunun yerine asıl düşünülmesi gereken yerler, devamlı temas halinde olduğumuz alanlar olmalı. Grip virüsü dışarıda birkaç dakika içinde ölebilir fakat norovirüs saatlerce, hatta kuru zeminde günlerce yaşayabilir” dedi. Bu virüslerden korunmak için dikkat etmemiz gereken başka noktalar:

TUVALETTE TELEFON KULLANMA ORANI YÜZDE 90

Çoğu insan sosyal medyada gezinmek için tuvalet molalarını kullanıyor. Hatta, yapılan bir araştırmaya göre tuvalette telefon kullananların oranı yüzde 90’ı buluyor. Londra Metropolitan Üniversitesi Mikrobiyoloğu Doktor Paul Matewele, tuvaleti kullanmamız ile ellerimizi yıkamamız arasındaki zaman diliminde telefonlara dokunmanın hiç de iyi bir fikir olmadığını söylüyor. Klozetler, kapı kolları, lavabolar ve musluklar; idrar yolları enfeksiyonlarına ve bağırsak hastalıklarına neden olabilecek “Escherichia coli” ve ishale sebep olan “Clostridium difficile” gibi mikroplarla dolu. Dr. Matewele’e göre, cep telefonları tehlikeli çünkü telefonlarımızı yanımızdan ayırmıyoruz, gittiğimiz her yere götürüyoruz hatta yemek yerken masamıza bile koyuyoruz. Cep telefonları aracılığıyla bulaşan mikroplardan kaçınmak için, ellerinizi devamlı yıkamayı ve telefonlarınızı antibakteriyel bezlerle silmeyi deneyin.

MİKROPLARIN BARINAĞI: ÇANTALAR

Çantanızdaki en kirli şeyin, mürekkebi akmış tükenmez kaleminiz ya da ağzı açık makyaj fırçanız olduğunu mu düşünüyorsunuz? Aslında iş pek de öyle değil. Çantaların, cüzdanların ve para keselerinin “Escherichia coli” gibi mikropları barındırma açısından elverişli yerler olduğunu söyleyen Dr. Matewele, sözlerine şunları ekledi. “Ellerimiz; çantalarla, para ve kredi kartlarıyla sürekli temas halinde. Bunun dışında insanlar yiyeceklerini bile çantalarına koyuyorlar ki bu durum çantalarda bakterilerin beslenebileceği mikroskopik besinler kalmasına sebep olabiliyor.” Çantadaki bakterilerin üremesi ve çoğalmasından korunmak için, çantalarınızı yere koymak yerine (özellikle de tuvalet yüzeylerine) bir askıya asmalı ve yemek yediğiniz yerlere koymamaya özen göstermelisiniz. Çantanızı düzenli olarak temizlemek de bu önemlerin içinde yer alıyor.

TELEVİZYON KUMANDASI

Araştırmalar kumandaların, virüsler tarafından en çok istila edilen yerler olduğunu gösteriyor. Profesör Bloomfield, ellerini düzenli olarak yıkamayı alışkanlık haline getirmiş olan insanların kumanda gibi yerlerden hastalık kapma olasılığının düşük olduğunu söylerken, su ve sabunun olmadığı durumlarda ise el antiseptiğini öneriyor. Bloomfield’ın bir diğer önerisi de ev için genel temizlik yapıldığında kumandanın da silinmesi.

KOLİ BASİLİ YUVASI: MUTFAK SÜNGERLERİ

Bulaşık süngerlerinin kirleri arındırması gerekirken ABD’de bulunan NSF Sağlık Kuruluşunda yapılan bir araştırmada incelenen süngerlerin yüzde 75’inde koli basili bulundu.

Peki, süngerler neden bu kadar kirli? Bloomfield’a göre, süngerler mikropların üremesi için ideal ortamlar çünkü besin atıklarının besleyici özelliği onlara uygun bir ortam sağlıyor. Süngerlerden geçebilecek bakteriler içinse, mutfak süngerlerinizi haftada bir yüksek derecede yıkamanız ve ayda bir değiştirmeniz öneriliyor.

OFİSLERDE EN KRİTİK YERLER

1. Su sebili

2. Buzdolabı kapısı

3. Telefon

4. Klavye

5. Fotokopi düğmesi

(HABER MERKEZİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Gazeteciler Şirin Çoban ve İlker İlkan 13 ay sonra serbest

SONRAKİ HABER

Ahmet Altan'a "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasından para cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa