ÇHD: İşkence ve tacize terfide öncelik tanınıyor

ÇHD: İşkence ve tacize terfide öncelik tanınıyor

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, işkence ve tecavüz suçlarını işlediği mahkeme kararıyla da kabul edilen Sedat Selim Ay’ın İstanbul Emniyet Müdürlüğü TMŞ Müdür Yardımcılığı’na terfi etmesini protesto etti.Vatan Caddesinde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü &o

Vatan Caddesinde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü önünde bir araya gelen avukatlar, “Tecavüz için emniyet işkence için hizmet SS Ay görevden alınsın” pankartı açtı. ÇHD üyelerine Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, MAZLUMDER İstanbul Şubesi üyeleri ile Sedat Selim Ay’ın başında bulunduğu TİM 3 tarafından kaybedildiği belirtilen Hasan Ocak’ın ailesi de destek verdi. Açıklama öncesinde polisin emniyet müdürlüğü önüne yığınak yapması dikkat çekti.

ÇHD adına açıklama Avukat Taylan Tanay,  Sedat Selim Ay’ın bir işkence hükümlüsü olduğunu ve 11 ay hapis cezası aldığını söyledi. Ay’ın işkence yaptığı kişiler tarafından teşhis edildiğini hatırlatan Tanay, Emniyet Genel Müdürlüğünün işkence ve tecavüzü terfinin önünde engel olarak görmediğini dile getirdi. Terfide işkencecilere öncelik tanındığını belirten Tanay, Ay’ın görevden alınmasını istediklerini söyledi.
İşkence, taciz ve tecavüzün dünün ve bugünün utancı olduğunu vurgulayan Tanay, bu suçları işleyenlerin terfi ettirilmesinin gelecekte de benzer olayların olacağı anlamına geldiğini ifade etti. (İstanbul/EVRENSEL)

www.evrensel.net