12 Ekim 2017 16:10

Lice davasında heyet değişti, kararlar değişmedi

Lice'de 1993 yılında gerçekleşen katliamla ilgili davanın 10. duruşmasında da soruşturmanın aydınlatılması talepleri reddedildi.

Lice davasında heyet değişti, kararlar değişmedi

Paylaş

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 1993 yılında dönemin Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın da aralarında bulunduğu 16 kişinin hayatını kaybettiği katliamla ilgili davanın 10. duruşması İzmir 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya sanık Eşref Hatipoğlu katılmazken sanık avukatı, müştekiler ve müşteki avukatları hazır bulundu.

Duruşmada ilk olarak bir önceki duruşmada istenen ve mahkemeye ulaşan belgeler okundu. 

Ardından söz alan müşteki avukatlarından Abdullah Zeytun, celselere umutsuzluk ile geldiklerini belirerek, "Her celse yeni bir heyetle duruşmayı yapıyoruz umutsuz olsak da adalete inancımız var" dedi.

Geçen celse yeni gelen heyetin tüm taleplerini reddettiğini hatırlatan Zeytun, "Taleplerimizi tekrarlıyoruz. Lice'de keşif yapılmasını, Deniz Baykal ve gazeteci Mithat Bereket'in dinlenmesini, öldüğü iddia edilen sanık Tünay Yanardağ'ın ölümüne ilişkin DNA incelemesi yapılmasını talep ediyoruz." dedi. 

Ayrıca Zeytun, öldürülen Tuğgeneral Bahtiyar Aydın'ın ablasını Birşey Aydın'ın gazetede verdiği bir röportajda "Kardeşimin devlet içinde karanlık güçler tarafından öldürüldüğünü düşünüyorum" açıklaması üzerine mahkemede tanık olarak dinlemesini talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Deniz Baykal ve Mithat Bereket'in dinlenmelerinin, sanık Yanardağ hakkında DNA raporunun alınmasının, Birsen Aydın'ın dinlenmesinin ve tutukluluk talebinin reddine karar verdi. Mahkeme 30 Ocaka 2018 tarihine ertelendi. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Şişli’de ‘Sovyetlerde Edebiyat’ paneli yapıldı

SONRAKİ HABER

MÜSİAD: Türk kenevirini tüm Türkiye'de yaygınlaştıracağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa