30 Temmuz 2012 13:57

Cezaevlerindeki uygulamalar hiçbir prensibe uymuyor

TÜRKİYE cezaevlerinde yaşananlara dikkat çeken Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü Murat Çekiç, söz konusu prensipler bütününe işaret ederek, “Yasaların uygulanmasında Türkiye’de çok ciddi eksiklikler var, önce bu eksikliklerin tamamlanması, Türkiye’de insan hakların

Cezaevlerindeki uygulamalar hiçbir prensibe uymuyor

Paylaş

TÜRKİYE cezaevlerinde yaşananlara dikkat çeken Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü Murat Çekiç, söz konusu prensipler bütününe işaret ederek, “Yasaların uygulanmasında Türkiye’de çok ciddi eksiklikler var, önce bu eksikliklerin tamamlanması, Türkiye’de insan haklarının tam olarak ortaya çıkması bakımından oldukça önemli” diye konuştu.

BM tarafından kabul edilen “Herhangi Bir Biçimde Tutulan veya Hapsedilen Kişilerin Korunması için Prensipler Bütünü”nün 19. maddesinde, “Aile mensupları ve dış dünya ile iletişim kurma hakkı tutulan veya hapsedilen bir kimseye kanunda veya kanuna dayanan bir düzenlemede belirtilen makul şartlara ve sınırlamalara tabi olarak, özellikle aile üyeleri tarafından ziyaret edilebilme ve onlarla haberleşme gibi, dış dünya ile iletişim kurabilmesi için kendisine yeterli imkan verilir” deniliyor. PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan ve bir yılı geride bırakan tecrit uygulaması gibi birçok uygulama ise, Türkiye’de cezaevleri yönetimlerinin bu maddenin tersine hareket ettiğini ortaya koyuyor. Tutuklu ve hükümlülerin “iletişim cezaları” ile cezalandırılması, hücrede tutulması, mektuplarının imha edilmesi, diğer cezaevlerindeki tutsaklarla haberleşmelerinin engellenmesi, tutsak ailelerinin cezaevlerine girişte “insanlık dışı” aramalardan geçmek zorunda bırakılması ise, Türkiye’de birer cezaevi gerçeği haline gelmiş durumda. Türkiye cezaevlerinde, söz konusu prensipler bütününün yalnızca 19. maddesine değil, birçok maddesine uygun davranılmıyor. Son olarak Türkiye Gazeteciler Sendikası tarafından Kandıra 2 No’lu F Tipi Cezaevinde bulunan tutuklu gazetecilere gönderilen çalışmanın “örgütsel doküman” olduğu gerekçesi ile ulaştırılmaması ve Tutuklu Gazeteci Çağdaş Kaplan’ın bu duruma ilişkin DİHA’ya yazdığı mektubun imha edilmesi de bu durumu kanıtlıyor.

‘İLETİŞİM ENGELLENMEMELİ’

Türkiye’de cezaevlerinin durumuna ilişkin değerlendirme yapan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü Murat Çekiç, prensipler bütününün hayata geçirilmesinin önemine vurgu yaparak, “Kimsenin, avukatı tarafından ziyaret edilebilme, sansüre tabi olmaksızın gizlilik içerisinde görüşme içinde olmasının engellenmemesi gerekir. Yine aile mensupları ve dış dünya ile iletişim kurma hakkında önemli ve korunması gereken haklardan biri. Dolayısıyla biz bütün tutuklular ya da cezaevinde bulunanlar için bunların tam olarak herhangi bir keyfiyet gösterilmeksizin kullanılması gereken haklar olduğunu düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Türkiye’deki mahkumların haklarının ihlal edildiğini, keyfi cezalar verildiğini belirten Çekiç, bu konuda Af Örgütü olarak kaygı duyduklarını ifade etti. Çekiç, konuya ilişkin hükümete bir mektup yollayarak, Türkiye’de tutsaklarla ilgili kuralların tam olarak uygulanması için adımlar atılması ve bunların hızlıca hayata geçirilmesi taleplerini ilettiklerini aktardı.

Cezaevinde kalanların sağlık haklarının tam olarak hayata geçirilmesinin de önemine işaret eden Çekiç, uygulamalar konusunda cezaevi ayrımı gözetilmemesinin gerekliliğinin de altını çizdi. Çekiç, “Yasaların uygulanmasında Türkiye’de çok ciddi eksiklikler var, önce bu eksikliklerin tamamlanması, Türkiye’de insan haklarının tam olarak ortaya çıkması bakımından oldukça önemli” diye konuştu. (İSTANBUL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Cezaevlerinde ihlaller temmuzda da hız kesmedi

SONRAKİ HABER

Galatasaray yönetimi idari yönden ibra edilmedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa