Avukatlar eylemi engelleyen temizliği protesto etti

Tutuklu Cumhuriyet gazetesi avukatlarıyla dayanışma için yapılan Adalet Nöbeti’nin 28.'si gerçekleştirildi.

12 Ekim 2017 15:09
Paylaş

Cumhuriyet Gazetesi'nin tutuklu avukatları Bülent Utku, Akın Atalay ve Mustafa Kemal Güngör'ün serbest bırakılması talebiyle Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda başlatılan ‘Adalet Nöbeti’nde 28. haftaya girildi. Açıklama öncesinde adliyede içerisinde her hafta nöbet tuttukları alanda temizlik çalışmasıyla karşılan avukatlar, bu durumu protesto etti. İki avukat paspas çekti, meslektaşları da alkışladı.

Bu haftaki nöbete Cumhuriyet Gazetesi davasının sanıkları avukat Bülent Utku, avukat Mustafa Kemal Güngör, Kadri Gürsel ile CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve şair ve yazar Ataol Behramoğlu da katıldı.

TEMİZLİKLE KARŞILAŞTILAR

Açıklama öncesinde adliyenin içerisinde toplanmaya başlayan avukatlar, nöbet tuttukları alanda temizlik çalışmasıyla karşılaştı. Bazı avukatlar, tam nöbetin başlayacağı anda temizlik çalışması yapılmasına tepki gösterdi. İki avukat, “Bunu bizim için yapıyorlar, bir ucundan da biz tutarız” diyerek kendileri de yeri paspaslamaya başladı. Avukatların temizliğe tepki için paspas yapmaları meslektaşları tarafından alkışlandı.

ŞAİR BEHRAMOĞLU ŞİİR OKUDU

Daha sonra adliyenin C kapısı önünde toplanan avukatlar burada basın açıklaması yaptı. Avukat Şeref Kısacık tarafından yapılan açıklamada, “Hukuk nasıl oldu da yurttaşlarını koruyamaz hale geldi. Bırakın yurttaşları görevini yapan avukatları, hakim ve savcıları bile koruyamaz hale geldi. Avukat, hakim ve savcının saldırıya uğramasının olağan hale getirildiği bir süreçten geçiyoruz. Daha çok adalet talebimizi bir kez daha, bizi duyana kadar haykırmaya devam edeceğiz” denildi. Daha sonra şair ve yazar Ataol Behramoğlu, cezaevinde bulunan gazetecilerin düşünce suçundan dolayı içeride olduklarını belirterek, 12 Ocak 2012'de yazdığı ‘Kara bir rüzgar’ isimli şiirini okudu. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Barut imhasında yaralanan asker, yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçlerinin "insanca yaşam" talebiyle toplanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa