30 Temmuz 2012 13:51

CHP’li vekillerden ‘çalışan hakları’ için önerge

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve CHP’li vekiller, “Kamuda yaşanılan fişlenmeleri, çalışanlara uygulanan zorbalıkları ortadan kaldırmak, çalışanlara insan temel hak ve özgürlükleri doğrultusunda uygun çalışma ortamları yaratmak için hangi politikaların uygulanacağını belirlemek” amacıyla TBMM Başkanl

CHP’li vekillerden ‘çalışan hakları’ için önerge
Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve CHP’li vekiller, “Kamuda yaşanılan fişlenmeleri, çalışanlara uygulanan zorbalıkları ortadan kaldırmak, çalışanlara insan temel hak ve özgürlükleri doğrultusunda uygun çalışma ortamları yaratmak için hangi politikaların uygulanacağını belirlemek” amacıyla TBMM Başkanlığına araştırma önergesi verdi.

ÇALIŞANLAR ÖLÜME TERK EDİLİYOR

Tanrıkulu ve CHP’li milletvekilleri tarafından TBMM’ye verilen araştırma önergesinde, Anayasanın 49. maddesi gereğince, “Çalışan haklarının korunması ve çalışanların çalışma koşulları için uygun koşullar yaratmanın bir görev olması”na rağmen, çalışanların haklarının korunmadığını, çalışma koşullarının düzeltilmeyerek çalışanların adeta ölüme terk edildiği belirtildi.

HAK TALEP EDEN CEZALANDIRILIYOR

Hak talep eden ve emeğinin savunan çalışanların işlerinden olduğu ve cezalandırıldığı vurgulanan önergede, şunlar ifade edildi:
“AKP Hükümeti, çalışma koşullarında yaptığı yeni düzenlemelerle 2012 Türkiye’si, çağın gerisine doğru hızlı bir ilerleyişle kölelik anlayışını egemen kılmaya çalışmaktadır. Son 10 yılda sürekli artan ve önlenemeyen iş kazaları ile emekçilerin vefat haberleri kölelik anlayışının her geçen gün daha da yüksek sesle topluma egemen olduğunun bir ispatıdır. Kamuda çalışanlar, siyasi iktidar aleyhinde haklı dahi olsalar en ufak bir eylem gerçekleştirmeleri durumunda işlerinden olma tehdidi ile karşı karşıya bırakılmaktadırlar. Bu baskı kişisel sosyal medya sayfalarına kadar taşınmakta, kendi görüşlerini paylaşan, ülkedeki yanlışlıkları eleştirmeleri durumunda veya haklı taleplerini dile getirmeleri durumunda haklarında soruşturma açılmaktadır.

4-C’LİLER MAĞDURİYET YAŞIYOR

Ayrıca özelleştirme mağdurları olan 4-c çalışanları, aynı sektörde aynı işi yapmalarına rağmen çalışanlar arasından eşitsizlik oluşturularak mağdur edilmektedir. Sağlık güvencelerinin yok sayıldığı, iş kaybetme riskinin her daim artarak devam ettiği ve yaptığı işin karşılığı olarak emeklerinin karşılığını alamamaktan dolayı ötekileştirilmekte ve mağdur edilmektedir. 4-c çalışanlarının mağduriyetini yurdun her kesiminden gelen intihar haberleri kanıtlamaktadır.”

CHP’li vekiller, yaşanan hak ihlallerini incelemek ve çalışanlara insan temel hak ve özgürlükleri doğrultusunda uygun çalışma ortamları yaratmak için hangi politikaların uygulanacağını belirlemek amacıyla Meclis çatısı altında bir araştırma yapılmasını talep etti. (ANKARA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

CHP’nin yeni MYK’si belirlendi

SONRAKİ HABER

BDP heyeti Suriye’ye gidiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...