Çadır Derneği davasında yargılan 5 KESK üyesi tahliye edildi

Çadır Derneği davasında yargılan 5 KESK üyesi tahliye edildi

Mültecilere yardım faaliyetlerinde bulunurken KHK ile kapatılan Çadır Derneği'ne açılan davada yargılanan 5 KESK üyesi 9 ay sonra tahliye edildi.

Mültecilere yardım faaliyetlerinde bulunan ve yönetimini Malatya Emek ve Demokrasi Platformu’nun oluşturduğu Çadır Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 9 ay önce Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatıldı.

Bir hafta sonra da derneğin üye ve yöneticilerine "terör örgütüne destek" suçlamasıyla dava açıldı ve derneğin üye ve yöneticisi 35 kişi evlerine yapılan polis baskınlarıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 30'u mahkeme tarafından denetimli olarak serbest bırakırken 5 KESK üyesi ise tutuklandı.

Bugün Malatya 2'nci Ağır Ceza Mahkemesinde ikinci duruşması görülen davada, sanıklar ve avukatları, yürütülen faaliyetlerin yasalara uygun, kayıt altında ve bir çoğunun Valilik ve Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından birlikte yürütüldüğünü ve bazı yardım kampanyalara AKP Genel Başkan Yardımcısı ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin bizzat destek verdiğinü, aralarındaki konuşmaların ise dernek faaliyeti kapsamında olduğu ifade ettiler.

İfadeleri ve savunmaları değerlendiren mahkeme heyeti, sanıklar Dilber Aydın, Sami Yerebakan, Özdemir Aydın, Salih Güler ve Engin Cengiz'in tahliyesine karar verdi. (Malatya/EVRENSEL)

www.evrensel.net
ETİKETLER KESK