Rize Güneysu'da aniden gelen sel panik yarattı

Rize'de dün akşamdan itibaren aralıklarla devam eden yağış, Güneysu'da derenin taşmasına ve sele sebep oldu.

11 Ekim 2017 17:16
Paylaş

Rize'de dün akşam başlayan ve aralıklarla şiddetini artıran yağmur etkili oldu. Güneysu ilçesi Başköy'de dere aniden yola taşınca köylü büyük panik yaşadı.

Güneysu ilçesi Başköy'de şiddetli yağmurla birlikte dereler taştı, köy yolları su altında kaldı. İlçe Özel İdaresine ait iş makinesinin yolda temizlik yaptığı sırada Başköy deresi aniden yola taştı. Bu sırada sel sularının geldiğini gören köylüler bağırarak birbirlerini uyardı. Sel sonrası çamur ve balçıkla kaplanan yol, iş makineleri ile temizlendi.

BAŞKÖY YOLU HEYELAN SONUCU KAPANDI

Rize Güneysu'da sel (Fotoğraf: DHA)

Dün akşamdan itibaren aralıklarla etkili olan şiddetli yağış nedeniyle Güneysu'daki Başköy yolu heyelan sonucu ulaşıma kapandı. Heyelanda dere yatağına dolan toprak kütlesi nedeniyle taşan dere suları köy yolunda hasara neden oldu. İlçe Özel İdaresine ait iş makineleri kapalı köy yolunu ulaşıma açmak için çalışma başlattı.

KÖYLÜLER SEL ANINI ANLATTI

Başköy'de yağmur sularıyla yükselen dere aniden yola taşınca büyük panik yaşayan köylüler o anları anlattı. Muhammet Kalender, heyelanın kapattığı köy yolunda iş makinesinin çalıştığı sırada bir anda gelen seli gördüklerini belirterek "Burada insanlar vardı. O anda çok korktuk ve birbirimizi uyardık. Sonra iş makinesi müdahale etmeye başladı" dedi.

Rize Güneysu'da sel (Fotoğraf: DHA)

Başköy Muhtarı Hızır Reyhan da "Irmağın başında dün akşam büyük bir heyelan oldu. Üzerinden de yol geçiyor. Çay alım yeri ve bir bakkal vardı. Onların etrafını açarak yıkılmalarını kurtardık. Burada kalabalıktık. Sel de bir anda gelince kaçışmaya başladık" ifadelerini kullandı.

RİZE'DE İKİ HAFTA ÖNCE DE SEL VE HEYELAN YAŞANMIŞTI

Başköy'de 28 Eylül tarihinde yaşanan sel ve heyelanlarda 20 ev tedbir amacıyla boşaltılmıştı. Çayeli'de de çöken evin enkazı altında kalan 1 kişi hayatını kaybetmiş 1 kişi de yaralı kurtarılmıştı. Maddi hasara da yol açan sel ve heyelanlarda 10 ev yıkılmış, 40 ev de tedbir amaçlı boşaltılmıştı. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Tütün yasası geçerse halk işsizliğe mahkum olur’

SONRAKİ HABER

JMO İzmir Şubesi, Kanal İstanbul projesiyle ilgili konferans düzenledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...