11 Ekim 2017 16:20

Rektörün yeni bahanesi valilik soruşturması oldu

Mersin Üniversitesi Rektörlüğü barış imzacısı Yrd. Doç. Dr. Esra Ergüzeloğlu'nun peşini bırakmıyor.

Paylaş

Turan DAL
Mersin

Barış Bildirisine imza attığı için Mersin Üniversitesi tarafından sözleşmesi yenilenmeyen Yrd. Doç. Dr. Esra Ergüzeloğlu, mahkemeye başvurarak yürütme durdurma kararı çıkardı. Ancak Rektörlük yargı kararını uygulamak yerine Valiliğin yürüteceği güvenlik soruşturmasının sonucunu bekleyeceklerini söyledi.  Görevine dönmeyi beklerken, yeni bir ‘imtihanla’ karşı karşıya bırakıldığını öğrenen Ergüzeloğlu, “Valilik birkaç ay sonra güvenli bir insan mıyım? Değil miyim? Rektörlüğe bildirecek” dedi. 

YARGI KARARINA ALDIRMADI

Rektörlük, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” başlıklı bildiriye imza atan ikinci grup arasında yer alan Mersin Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Esra Ergüzeloğlu’nun sözleşmesini yenilemedi. Geçtiğimiz Şubat ayında işine son verilen Ergüzeloğlu, yargıya başvurdu. Temmuz ayında mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. 

Kararın ardından 30 günlük süre içerisinde tekrardan görevine iade edilmesi gereken Ergüzeloğlu, Rektörlüğün ilginç uygulamalarıyla karşı karşıya kaldı. Rektörlük tarafından daha önce medyaya yansıyan ‘sağlık kurulu raporu’ gibi uygulamaların akabinde bu kez de Valilikten, Ergüzeloğlu’nun ‘güvenli insan’ olduğu cevabı bekleniyor.

Rektörlüğün kararına tepki gösteren Ergüzeloğlu, “Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formunu doldurdum.Üniversite bunu valiliğe gönderecekmiş, valilik de bir kaç ay sonra güvenli bir insan mıyım? Değil miyim? Rektörlüğe bildirecek. Aslında Valilik, daha bir yıl önce kendi insan hakları kurullarının arşivini bana açtığında, güvenli bir insan olduğuma karar vermişti ama şimdi kim hatırlar bunları” dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Legitemacy question of a parliament that ignores women’s rights

SONRAKİ HABER

Doğal gaz faturasına öfke sürüyor: Her şeye zam yaparak devlet yönetilmez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...