11 Ekim 2017 15:48

Cingöz Recai 13 Ekim’de vizyonda

Peyami Safa’nın 'Server Bedi' adını kullanarak yazdığı 'Cingöz Recai'nin üçüncü sinema uyarlaması 13 Ekim’de vizyona girecek.

Paylaş

Peyami Safa’nın “Server Bedi” adı altında yazdığı ve Arsen Lüpen’den esinlendiği “Cingöz Recai”nin üçüncü sinema uyarlaması 13 Ekim’de vizyona girecek. Roman daha önce 1954 ve 1969 yıllarında beyazperdeye uyarlandı.

1954 yapımı “Beyaz Cehennem/Cingöz Recai” adlı filmde Metin Erksan yönetmen koltuğunda otururken Turan Seyfioğlu ise Cingöz Recai rolünü üstlenmişti. 1969 yılında çekilen filminde Cingöz Recai’yi Ayhan Işık, Mehmet Rıza karakterini Abdurrahman Palay canlandırmıştı. Cingöz Recai bir kez daha sinemaya aktarıldı. Yönetmenliğini Onur Ünlü’nün üstlendiği filmde Cingöz Recai karakterini Kenan İmirzalıoğlu, Mehmet Rıza karakterini ise Haluk Bilginer canlandırdı. 

Cingöz Recai; yakışıklı, kurnaz, cesur, soğukkanlı, zarif, tahsilli, görgülü, cömert ve kibar bir serseridir. Maceralarında “helal” para kazanmış kimselere dokunmaz, haksız yolla servet sahibi olmuş kimselerden hile ile para çalar, elde ettiklerini muhtaçlara dağıtır.

CİNGÖZ RECAİ KARAKTERİNİN GEÇTİĞİ KİTAPLAR

Cingöz Kafestei Sultan Aziz’in Mücevherleri, Kral Faruk’un Elmasları 1-2, Cingöz’ün Esrarı 1-2, Zeyrek Cinayeti 1-2, Arsen Lüpen İstanbul’da 1-2, Esrarlı Köşk, Kaybolan Adam, Şeytani Tuzak, Elmaslar İçinde, Tiyatro Baskını, Mişon’un Definesi, Göztepe Soygunu, Kartal Pençesinde.

 

(KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mehmed Uzun Parkı'nın Kürtçe tabelası, Türkçe olarak asıldı

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa