11 Ekim 2017 15:23

Rusya Tarım Bakanı Tkaçev: Türkiye'ye uygun cevabı vereceğiz

Türkiye'nin Rus tarım ürünlerine uyguladığı yeni kısıtlamalara karşı Rusya'dan 'Uygun cevap verilecek' karşılığı geldi.

Rusya Tarım Bakanı Tkaçev: Türkiye'ye uygun cevabı vereceğiz

Paylaş

Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, Rusya'nın Türkiye'nin Rus tarım ürünlerine uyguladığı yeni kısıtlamalara karşılık vereceğini belirtti.

Rusya haber ajansı TASS'ta yer alan haberde Tkaçev, ''Bunu hiç beklemiyorduk, tam tersine gümrük rejiminin kolaylaştırılması gerek. Dolayısıla bu tür gelişmeler olunca sebze, meyve, mandalina ve portakal gibi narenciye ithalatına uygun karşılık vereceğiz'' dedi.

Bakan Tkaçev, ''Bütün bunlar kısıtlamaların kaldırılmasını değil, durumun gerginleşmesine yol açacak. Türkiye piyasası bizim için ilgi çekici, perspektifli. Gerginliğin azaltılması yönünde elimizden geleni yapıyoruz. Ancak şüphesiz ki Türk tarafının yeni engeller koyması halinde uygun tedbirleri alacağız. Buna boyun eğmeyeceğiz'' dedi

Türkiye'nin uyguladığı kısıtlamaların bürokratik olduğunu dile getiren Tkaçev sözlerine şöyle devam etti, ''Son kararlar pek anlaşılmıyor, onlar bürokratik kısıtlamalardır. İş adamlarımız için buğday sevkiyatlarının yapılması daha zor oluyor, onaylama prosedüründen geçmeleri lazım. Bu olumlu sonuçlara yol açmayacak ek bürokratik yüktür."

'İHRACAT KURALI'

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Zekeriya Mete, Türkiye’nin Rusya’dan sevkiyatları düzenlemek için yeni tarım ürünü ihracat kuralı getirdiğini, bunu kısıtlama veya yasak olarak nitelendirmenin doğru olmadığını söylemişti.

Rusya Tarım Bakanlığı ise yapılan değişikliği doğrulayarak artık faturaların onaylanması gerekeceğini açıklamıştı. (Moskova/DHA)

 

ÖNCEKİ HABER

BM: IŞİD yüzünden Irak’ta  5 milyon kişi yerinden edildi

SONRAKİ HABER

Tunus'ta öğretmenler çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa