11 Ekim 2017 13:43

İzmir'de Göç ve Mübadele Anı Evi açıldı

İzmir Buca'da Büyükşehir Belediyesi'nin restore ettiği 113 yıllık binada 'Göç ve Mübadele Anı Evi' açıldı. Açılışa ilgi yoğundu.

İzmir'de Göç ve Mübadele Anı Evi açıldı

Paylaş

Balkan göçmenlerinin yoğun olarak yaşadığı Buca’da, “Göç ve Mübadele Anı Evi” açıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Buca Kasaplar Meydanı’nda restore ettiği 113 yıllık binada açılan Anı Evi’ne Buca halkı yoğun ilgi gösterdi.

“Göç ve Mübadele Anı Evi”nin açılışında toplam 1,7 milyon Rum ve Türk’ün karşılıklı zorunlu göçe tabi tutulduğu mübadele ile ilgili anılar yeniden canlanırken, mübadil aileleri kâh hüzünlü, kâh sevinçli duygular yaşadı.

Binanın açılış töreninde, yine Büyükşehir Belediyesi tarafından 12. kez düzenlenen Balkanlılar Halk Oyunları Festivali’ne katılan 11 Balkan ülkesinden ekipler oyunlarını sergiledi.

Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İl Başkanı Asuman Ali Güven, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak ve Balkan derneklerinin yöneticileri ile festival kapsamında İzmir’e gelen Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan, Slovenya ve Yunanistan’dan gelen ekip temsilcileri katıldı.

113 YILLIK BİNADA AÇILDI

Anı Evi olarak düzenlenen 113 yıllık binada uzun süre yaşayan ve kendisi de bir mübadil olan Prof. Dr. Cengiz Kuday ile 97 yaşındaki Nazike Bilgiç de katılımcılar arasındaydı. Nazike Bilgiç ve katkısı olan kişiler ile Lozan Mübadilleri Vakfı, Selanik Türkleri ve Buca Yaylacıklılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği ve İzmir Girit Mübadilleri Derneği’ne, yine Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından şükran plaketleri verildi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, geçmişini bilmeyen toplumların geleceğini şekillendirmede zorluk yaşadığını hatırlatarak İzmirlileri Göç ve Mübadele Evi’ni görmeye davet etti.

‘ÇAN İLE EZAN SESLERİ BİRBİRİNE KARIŞIRDI’

Anı Evi’nin hazırlanmasında önemli katkılar sağlayan mübadillerden Firdevs Tuncay anlattıklarıyla herkesi eskilere götürdü. Tuncay, “Çan sesleriyle ezan birbirine karışırdı, biz buradayken. Kilisenin papazı asasını üç defa yere vurur, ezan bitene kadar yürümez, beklerdi. ‘Bu köyde Müslümanlarla aramızın nasıl iyi olduğunu sen bilirsin değil mi vre Hüseyin?’ diye sorardı babama. İzmir’in işgalinden sonra bile aramızda hiçbir şey olmadı” diye konuştu.

GİRİT’TEKİ EVDEN GETİRİLEN TUĞLA DA BAĞIŞLANDI

“Türk-Yunan Mübadelesi” başta olmak üzere Türkiye'ye Balkan ülkelerinden yapılan göçlerin hikâyesini ve yarattığı kültürel-sosyal değişimleri kayıt altına almak amacıyla hazırlanan Anı Evi’nde sergilenen obje, fotoğraf ve belgeler için çok sayıda kişi ve kurum bağışta bulundu. Objeler arasında Girit'teki bir evden hatıra olarak getirilen bir tuğla parçası, 90 yıllık bir ayna, mübadil ailelere ait kıyafetler, dokumalar ve mutfak malzemeleri ile mübadeleyle ilgili tasfiye talepnameleri, nüfus tezkereleri ve benzeri belgeler yer alıyor. Göç ve Mübadele Anı Evi, Türk-Yunan nüfus mübadelesini yaşamış olan mübadiller ve onların 1. 2.ve 3. kuşak akrabalarının anılarını yaşatıyor.

1 MİLYON 700 BİN İNSAN ZORUNLU GÖÇE TABİ TUTULDU

“Değiş tokuş, bir şeyin başka bir şeyle değiştirilmesi” anlamına gelen mübadele, 30 Ocak 1923’de Lozan’da, Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan “Türk ve Yunan Nüfus Mübadelesine İlişkin Sözleşme ve Ek Protokolü” sonrasında, Türk ve Rum nüfuslarının karşılıklı zorunlu değişimi olarak uygulamaya sokuldu. Mübadele ile yaklaşık 1 milyon 200 bin Ortodoks/Rum Yunanistan’a, 500 bine yakın Müslüman/Türk de Türkiye’ye göç etmek zorunda kaldı. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Ders kitabında Arap Alevilerinin ötekileştirilmesine tepki

SONRAKİ HABER

İETT otobüsünde ‘yüksek sesli müzik’ tartışması: 3 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa