11 Ekim 2017 10:43

Tutuklu gazeteciler 13 ay sonra hakim karşısına çıkacak

KHK’yle kapatılan Azadiya Welat gazetesi çalışanları tutuklu Şirin Çoban ve İlker İlkan 13 ay sonra ilk kez yarın hakim karşısına çıkacak. 

Paylaş

Mersin'de Eylül 2016’da tutuklanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Azadiya Welat gazetesi çalışanları Şirin Çoban ve İlker İlkan, "Örgüt üyesi olmak" ve "Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla haklarında açılan davanın ilk duruşması yarın Mersin 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. Çoban'ın avukatı Tugay Bek, iki gazetecinin 13 aydır tutuklu olduğunu ve ilk kez yarın hakim karşısına çıkacağını hatırlattı. 

İki gazetecinin dağıtım yaptığı sırada gözaltına alınıp tutuklandığını aktaran Bek, ortada bir delil olmamasına rağmen iki gazetecinin "Örgüt üyesi olmak" suçlamasıyla tutuklandığını söyledi. İki gazeteci hakkında "örgüt üyesi olmak ve "örgüt propagandası yapmak" suçlamasıyla dava açıldığını belirten Bek, "Gazete dağıtımından ibaret bir fiilden yola çıkarak  'örgüt üyesi olduğunu' iddia etmek yargı sistemimiz açısından bir ilk denebilir. Zira daha öncede gazete dağıtımcıları hakkında soruşturma açıldığına, gözaltı ve tutuklama gibi tedbirlere başvurduğuna rastladık.  Gazete dağıtımı üzerinden örgüt üyeliği suçu türetilmesi muhalif özgür basının üzerindeki baskının arttığının bir göstergesi olarak değerlendirmek gerekir. Geçmişte darbe, sıkıyönetim, koşullarınca dahi böylesi davalar açılmamıştı. Basın çalışanları ve gazeteciler üzerinde yargı eliyle daha caydırıcı tedbirler almak istenmekte. Böylelikle alternatif yayıncılık sindirilmek istenmektedir. Hukuki bir değerlendirme yapılacak olsa hiçbir şekilde 'örgüt üyeliğinden' bahsedilemez. Bu dava düşünce, ifade ve basın yayın üzerindeki kısıtlamaların geldiği boyutu göstermektedir. Haksız yer ve fazlası ile 13 ay boyunca tutuklu kalan ve ilk kez hakim karşısına çıkacak olan gazete çalışanlarının 12 Ekim'deki duruşmada tahliye olmasını umut ediyoruz" şeklinde konuştu.

İDDİANAME!

Mersin Cumhuriyet Savcısı Mehmet Hikmet Avar tarafından hazırlanan 11 sayfalık iddianamenin ilk 7 sayfası PKK'nin kuruluşu ve faaliyetlerine yer verildi. İddianamede, hasta olan ve cezaevinde zor şartlar altında olan Çoban'ın sağlık durumu belirtilmezken, Çoban'ın gözaltı sırasında elinde bulunan poşette yasaklı olduğu iddia edilen 3 adet Özgür Halk Dergisi'nin olduğu ve bu dergilerle "örgüt propagandası" yaptığı değerlendirilmesine yer verilirken, sosyal medya paylaşımları da suç unsuru olarak yansıtıldı. Mektup ve haftalık listeyi suç unsuru olarak değerlendiren iddia makamı, İlker İlkan hakkında "Örgüt üyesi olmak" ve "Örgüt propagandası yapmak" suçlamasında bulundu. (Mersin/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Oray Eğin: Ahmet Kaya homofobik değildi

SONRAKİ HABER

Narmanlı Han’dan, akıl hastanesinde konsere: Murat Ertel

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa