11 Ekim 2017 09:54

'3 şirketin 5 milyar liralık kamu borcu siliniyor'

CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu mecliste bekleyen torba yasanın neler getireceğini açıkladı.

Paylaş

CHP MYK üyesi ve İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, TBMM’de bekleyen torba yasayla Türk Telekom, Turkcell ve Vodafone’un 5 milyar liralık kamu borcunun silineceğini söyledi.

Aykut Erdoğdu’nun sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“Torba yasa ile ağırlıklı yabancı üç şirketin (Telekom, Turkcell, Vodafone) yaklaşık 5 milyar TL kamu borcu fiilen siliniyor.
Biz tüketici (abone) olarak her ay şirketlere ödediğimiz faturalarla Hazine’ye ödenmek üzere yüzde 15 Hazine Payı ödüyoruz. Şirketler bizden topladıkları bu paraları Hazine’ye aktarmak zorunda. Eğer aktarmazlarsa üç katı ceza ödemek zorundalar. Şimdi yapılan düzenlemeyle Hazine’den kaçırılan Hazine alacağında üç kata kadar ceza bir kata indiriliyor.
Yani af geliyor. Hazine 2012 yılına kadar yapılan incelemelerden yaklaşık 2,2 milyar TL alacaklı durumda. Daha beş yıllık dönem henüz incelenmemiş. 2017 yılına kadar bu kapsamda kanun konusu alacak tahmini olarak 5 milyar TL. Bu tutarla ilgili hükümet bir tür af getiriyor.
Üstelik Maliye Bakanlığı’na şirketlerle uzlaşma yetkisi veriliyor. AKP, uzlaşma kurumunu yandaşların vergilerini silmek için kullandı. Getirilen uzlaşmalarla ilgili şikayet ve dava açma hakkı bile kaldırılıyor. Minareyi çalacaklar kılıf hazırlanıyor.
Bu yasayla vergi yükü gariban vatandaşın sırtına yüklenirken bu üç yabancı ağırlıklı telekom şirketinin milyarlarca lira borcu siliniyor.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yıldırım: Tütün yasaklanırsa Adıyaman biter

SONRAKİ HABER

Rahşan Anter'den JİTEM beraatlerine tepki: Beraat için her türlü taklayı attılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa