10 Ekim 2017 19:54

10 Ekim'i protesto için greve çıkan eğitimcilere ceza

10 Ekim Ankara Katliamı’nın yıl dönümünde, katliamı protesto etmek için 2 günlük greve çıkan Şırnaklı eğitimcilere Milli Eğitim ceza yağdırdı.

10 Ekim'i protesto için greve çıkan eğitimcilere ceza

Paylaş

Ankara’da 10 Ekim 2015 tarihinde yaşanan katliamdan sonra KESK, DİSK, TMMOB ve TTB, “Üzgünüz, Öfkeliyiz, Yastayız ve İsyandayız” diyerek grev kararı almıştı. Bu karar doğrultusunda Şırnak'ta greve çıkan eğitim emekçilerine katliamın üzerinden 2 yıl geçtikten sonra soruşturma açıldı. Açılan soruşturma neticesinde Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri katliamın 2. yıl dönümünde 20 öğretmene aylıktan kesme cezası verdi.

‘KATLİAMI KINAMAK DEVLET MEMURUNA YAKIŞMIYORMUŞ’

Eğitim Sen'li öğretmenlere ayrıca sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek de 1 yıl kademe durdurma cezası verildi. 10 Ekim Katliamı’nın ardından sosyal medyadan katliamı kınayan paylaşımlarda bulunan bir öğretmene “Devlet memuruna yakışmayan paylaşımlarda bulunmak” suçlamasıyla 1 yıl kademe durdurma cezası verdi.

Öğretmenlerin sosyal medya hesaplarını sıkı takip altına alan Milli Eğitim yetkilileri Eğitim Sen Şırnak Şubesinin sosyal medya hesaplarından paylaştığı fotoğraflarda sendikal etkinliklere katıldıklarını tespit ettikleri birçok öğretmeni yasa dışı etkinliklere katılmakla suçlayıp ceza yağdırdı. Yine Eğitim Sen Şırnak Şubesinin yaptığı sendika içi meslek eğitiminin fotoğraflarında yer alan ve AKP iktidarını eleştiren bir slayt “Devleti eleştirmek ve küçük düşürmek” olarak yorumlandı ve sendikacılara soruşturma açıldı. (Şırnak/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Demirtaş, Buldan ve Aydoğan davasında şartlı erteleme

SONRAKİ HABER

Tutuklu avukatlar açlık grevine başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa