10 Ekim 2017 15:11

'Yoksullar ve ötekiler daha fazla idam cezası alıyor'

İdam Karşıtlığı Dünya Koalisyonu tarafından 15.’si organize edilen Dünya İdam Karşıtlığı gününde idam gerçekliğine dikkat çekildi.

Paylaş

Hilal SARI

Dünya İdam Karşıtlığı Günü organizasyonu bu yıl, "Yoksulluk ve toplumsal olarak ötekileştirilmiş kesimlerin ölüm cezasına daha sık çarptırılma riski taşıdığı gerçeğine" odaklandı.

Organizasyonun verdiği bilgilere göre 2016 yılında gerçekleşen idamların yüzde 87’si sadece dört ülkedeydi: İran, Pakistan, Irak ve Suudi Arabistan. Öte yandan organizasyon net olarak bilinmemekle birlikte Çin’de de binlerce idamın gerçekleştiğini düşünüyor.

Dünya genelinde ölüm cezası uygulamasını kaldırmaya ilişkin bir eğilim var. Ülkelerin üçte ikisinden fazlasında idam cezası kanunen yasaklanmış ya da uygulamada kullanılmıyor. Fakat bazı ülkelerde ise eğilim tam tersi yönde gerçekleşiyor. Uluslararası Af Örgütü verilerine göre 55 ülkede ölüm cezalarında artış yaşandı. 2015’te ölüm cezasına çarptırılanların sayısı 1,998 düzeyindeyken, bu sayı 2016’da 3 bin 117’ye yükseldi.

Türkiye'de de 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP kurmayları, idam cezasını geri getirmeye yönelik söylemleri sıklıkla gündeme taşıyordu.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi geçen hafta, aralarında ABD’nin de olduğu 13 ülkenin (Botswana, Burundi, Mısır, Etiyopya, Bangladeş, Çin, Hindistan, Irak, Japonya, Katar, Suudi Arabistan, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri) itirazlarına karşın, eşcinselliğin ölüm cezasına çarptırılmasını kınama kararı almıştı. (İstanbul/DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İşten atılan Şişecam işçileri kent meydanında toplantı yaptı

SONRAKİ HABER

Türk-İş Genel Kurulu'nda Ergün Atalay yeniden genel başkan seçildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa