10 Ekim 2017 10:44

Avrupa ücretsiz WiFi’ye geçiyor

Avrupa Birliği (AB) WiFi4EU düzenlemesiyle, belediye binaları, kütüphane, park gibi kamusal alanlarda ücretsiz internet hizmeti sağlamaya başlayacak.

Avrupa ücretsiz WiFi’ye geçiyor

Paylaş

Avrupa Birliği (AB) WiFi4EU düzenlemesiyle kamusal alanlarda ücretsiz kablosuz internet hizmeti sağlamaya başlayacak. Konseyin onayladığı yasa kapsamında, AB genelinde 2020 yılına kadar en az 6 bin bölgede yüksek hızda kablosuz internet hizmeti sağlanacak.

Avrupa Parlamentosu’nda projeye ilişkin resmi anlaşma Mayıs ayında imzalanmıştı. 

Estonya Girişimcilik ve Bilişim Teknolojileri Bakanı Urve Palo, “WiFi4EU projesi birçok vatandaşın yüksek hızlı internete erişimini sağlayacak, belediye, kütüphane ve diğer kamu kurumlarına dijital hizmetlerini destekleme imkanı sağlayacak. Hatta bu proje çok verimli bir yatırım döngüsünü dahi tetikleyebilir” dedi.

AB’nin ücretsiz kablosuz internet projesi için ayırdığı finansman 2019 itibariyle 120 milyon avroyu bulacak. AB ülkeleri genelinde coğrafi anlamda dengeli bir şekilde dağıtılacak olan proje fonu ilk gelene ilk hizmet esasına dayalı olacak. Projenin uygulaması 2018 yılının ilk aylarında başlayacak. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Kocaeli Dayanışma Akademisi ikinci yılında: Mücadeleye devam

SONRAKİ HABER

Konya'da PTT’ye ait kargo binasında patlama: 2 çalışan yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa