10 Ekim 2017 09:18

Temelli: Savaş faturası yoksullara çıkartılıyor

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve ekonomist Sezai Temelli, hükümetin savaşın faturasını yoksul halka çıkarttığını söyledi. 

Paylaş

İktidarın, Orta Vadeli Program'da açıkladığı, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ve Özel Tüketim Vergisi'ne (ÖTV) getirmek istediği yüzde 40 zammına tepkiler sürüyor.

Mezopotamya Ajansı'na konuşan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve ekonomist Sezai Temelli, "İktidar özellikle, bir yandan savaşı finanse etmek, bir yandan yeni rejimin finansmanına kaynak bulmak diğer taraftan da sermayenin yüksek kârını sağlamak için sürekli olarak emekçilerin, halkın hakkı olan fonlara yönelik bir gasp işi başlatmıştır" ifadelerini kullandı. 

'İKTİDAR, REJİMİNİN ÖMRÜNÜ UZATMAK İSTİYOR'

Ülkenin bütün doğal kaynaklarını çok ucuza pazarlayan bir zihniyetle yol almaya çalışıldığını belirten Temelli, bu tıkanıklıktan sonra varlık fonu meselesinin gündeme getirildiğini söyledi. Temelli, "Türkiye bütün birikimlerini bir varlık fonu çatısı altında topladı ve bunun pazarlaması adımını atmaya kalktı. Bir yıl sonra da varlık fonunda da bir başarı elde edilemediğini gördük. Şimdi tekrardan bütçe açığı vererek ve bu bütçe açığı yoluyla rejimin ömrünü uzatmaya çalışarak, olası bir seçimde seçim başarısı elde etmeye yönelik hamlelerle yol almaya çalışıyor. Bu hamlelerin önemli adımlarından birisi de torba yasası içinde gördüğümüz vergi artışlarıyla sağlamaya çalışacak. Bu vergi artışlarından umulan en önemli kazanç bütçenin elini rahatlatmaktır. Aynı zamanda, hem savaşı finanse ederek içerde milliyetçi-muhafazakar oy konfigürasyonu sağlamak, hem de sermayenin kârlığına ve sosyal yardım programını sürdürecek fonlara kavuşmak istiyor" dedi. 

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve ekonomist Sezai Temelli

'TOPLUM SAVAŞ TARAFTARI HALİNE GETİRİLİYOR'

Hükümetin topladığı vergilerin büyük bir kısmını "savunma sanayi fonu" adı altında savaş sektörünü aktaracağının altını çizen Temelli, "Silah alımı, silah üretim alanına kaynak oluşturacak. Şiddetten beslenerek, bütün toplumu savaş taraftarı haline getirmek istiyor. Kürt Sorunundaki çözümsüzlüğü dayatarak aslında toplumlar, halklar arasında bu nefreti derinleştirerek, kendi iktidarını ayakta tutmaya çalışıyor" dedi. 

 

'SAVAŞIN YÜKÜNÜ YOKSUL HALK ÇEKECEK'

Son olarak, sınırda yaşanan tatbikat hareketliliğine değinen Temelli şunları ifade etti: "Bu savaş tatbikatındaki harcamaların, bütçeye getirdiği yük hiçbir yerde tartışılmıyor. Dolayısıyla orada geliştirilen tatbikatı finanse etmek bile aslında ilave vergilere ihtiyaç duyar. Türkiye'de zaten çok adaletsiz vergi sistemi varken, Türkiye'deki vergilerin önemli bir kısmının yükünü Türkiye'deki yoksul halkları, emekçileri taşırken şimdi daha da adaletsiz bir vergi saldırısı ile rejim kendisini ayakta tutmaya çalışıyor. Savaşın faturası yoksul halka çıkartılıyor. Bu gidişatın sonu artık belli olmuştur. Hazin bir öykü bu iktidarı beklemektedir" dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mardin'de binlerce ağaç 'güvenlik' gerekçesiyle kesiliyor

SONRAKİ HABER

"Suudi Prens Selman, Jeff Bezos'un telefonunu hackletti" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...