30 Temmuz 2012 10:53

Cep telefonu ve baz istasyonlarına dikkat!

ELEKTRİK Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası (ATO) tarafından hazırlanan “Cep Telefonları ve Baz İstasyonları Merak Edilen Sorular ve Yanıtları” içerikli bir rapor geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Dünyada ve Türkiye’de cep telefonu kullanım yaygınlığına değinilen raporda, ülke genelinde yaklaş

Cep telefonu ve baz istasyonlarına dikkat!

Paylaş
Duygu Ayber

ELEKTRİK Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi ve Ankara Tabip Odası (ATO) tarafından hazırlanan “Cep Telefonları ve Baz İstasyonları Merak Edilen Sorular ve Yanıtları” içerikli bir rapor geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Dünyada ve Türkiye’de cep telefonu kullanım yaygınlığına değinilen raporda, ülke genelinde yaklaşık her on hanenin dokuzunda (yüzde 91.8) en az bir cep telefonu bulunduğu belirtiliyor.

EMO’nun 12 ana başlık altında yayımladığı raporda, baz istasyonunun ne olduğundan, bireysel ve kurumsal düzeyde alınması gereken önlemlere kadar baz istasyonları hakkında merak edilenlerin cevabını bulmak mümkün. Cep telefonları ve baz istasyonlarından yayılan Radyo Frekans ve Mikro Dalga (RF/MW) radyasyonunun biyolojik etkilerine yer verilen raporda, cep telefonu sinyallerinin düşük dozda bile hem canlı hayvanlarda hem de hücre kültürlerinde DNA zedelenmesine yol açtığını gösteren araştırmalarla birlikte, bir etkisi olmadığını gösteren çalışmaların da bulunduğu bildirildi. Raporda, “Cep telefonunun yaydığı radyasyonun kanser oluşturma mekanizması henüz kanıtlanamamış olsa da, pek çok bilim insanının değerlendirmesinden geçmiş, ABD dahil en az yedi ülkede yapılan çalışma sonuçlarına göre cep telefonundan yayılan radyasyonun DNA kırıklarına yol açabileceği gösterilmiştir” ifadesi kullanıldı.

ÇOCUKLAR VE GEBELER RİSK ALTINDA

Cep telefonu kullanımı ve baz istasyonlarından yayılan radyo frekansının radyasyonla ilişkili olabileceği bildirilen yakınmalara da değinilen raporda, baş ağrısı, yorgunluk, uyku bozuklukları, unutkanlık, baş dönmesi, işitme kaybı, bulantı hissi, kulakta ve başta sıcaklık duyusu ve görme bulanıklığı gibi hastalıkların bilimsel kaynaklarda yer aldığı belirtildi.

Raporda, çocuklarda beyin dokusu gelişiminin uzun sürmesi ve kafatası kemiklerinin daha ince olması nedeniyle RF radyasyonun çocukları daha çok etkilediğinin altı çizildi. “Erken yaşta cep telefonu kullanmaya başlanırsa, birikimsel etki çok daha fazla olacaktır. Çocuklarda yapılmış olan araştırmalar henüz bulunmamaktadır” uyarısı yapılan raporda, büyüme ve gelişmesini tamamlamamış olan çocuklara cep telefonu kullandırılmaması gerektiği vurgulandı. Raporda, anne karnındaki hızlı gelişen bebeklerin etkilenme olasılığının yüksek olduğu ve gebe kadınlarda cep telefonu kullanımının sınırlanması gerektiği bildirildi.

ÖNLEM ALINMALI

Raporda, cep telefonu ve baz istasyonunun olası zararlı etkilerinden korunmak için alınması gereken önlemler de aktarıldı. “Cep telefonundan yayılan elektromanyetik dalgadan etkilenim uzaklıkla azalmaktadır” denilen raporda, özellikle kablolu kulaklık kullanılması, telefonun baş bölgesinden uzak tutulmasını sağladığından cep telefonlarının zararlı etkilerini azaltabileceğinin altı çizildi. Raporda, baz istasyonlarının doğumevleri, anaokulları, okullar, evler, kreşler, huzurevi, hastane vb. kurum ve kuruluşların, çocuk parklarının ve çocukların sürekli bulundukları alanların yakınına yerleştirilmemesi gerektiği vurgusu yapıldı. (Ankara/EVRENSEL)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Her gün yeni tabutlar geliyor

SONRAKİ HABER

Rezidansın 9. katından düşen kadının itilerek öldürüldüğü iddia edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa