09 Ekim 2017 19:12

‘Erdoğan’ın MHP’yle anlaşmasının bedelini Kürtler ödüyor’

Times'ın Diyarbakır'dan yaptığı haberde 'Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milliyetçilerle anlaşmasının bedelini Kürtler ödüyor' dendi.

Paylaş

Times’ın bugünkü sayısında yer verdiği Diyarbakır mahreçli haberinde “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın milliyetçilerle anlaşmasının bedelini Kürtler ödüyor” dendi. 

Times’ın Türkiye Muhabiri Hannah Lucinda Smith’in imzasını taşıyan haberde, Diyarbakırlı Abdülselam Tanrıkulu’nun geçmişte Erdoğan’a destek verdiği, ancak artık böyle düşünmediği belirtiliyor.

‘ERDOĞAN’I SEVERDİM AMA...’

BBC Türkçe’nin aktardığına göre “Erdoğan’ı severdim, Allah için, İslam için” diyen Tanrıkulu “Şimdi Türkiye’yi terk etme şansım olsa, İngiltere’ye, İsrail’e herhangi bir yere giderim. Burada adalet, hukuk, hiçbir şey yok” diyor.

Tanrıkulu’nun komşusu Aysan Dün de “Evim bir saat içinde yıkıldı. İçinde hâlâ eşyalarım vardı. Şimdi evin daha önce durduğu yere bakıyorum, göremiyorum” diyor.

Times’ın haberi şöyle devam ediyor; “Türkiye’deki 14 milyon Kürt, Kuzey Irak’taki komşularının devlet olmaya doğru uzanmasını izlerken, kendi bölgelerinin on yıllarca geriye gittiğini görüyorlar. Şiddet azalıp, büyük ölçüde kırsal kesimdeki çatışmalar olarak kalsa da geride ekonomik ve kültürel bir çoraklık bıraktı. Üç bin yıllık surların içindeki antik sokakların yıkılması Diyarbakır’ın trajedisinin fiziksel tarafı. Bu arada, hükümetin kurumları kapatıp, devlet memurlarını görevden almasına izin veren olağanüstü hal kararnameleri, kentin bir zamanlar canlanan kültürel yaşamını da kırıp geçirdi.”

‘ALDATILMIŞ HİSSEDİYORLAR’

Diyarbakır Şehir Tiyatrosunun bir zamanlar yüzlerce kişiye haftada üç oyun oynadığını yazan Times, 2010’dan sonra sadece Kürtçe oyun oynandığını hatırlatıyor ve bunu “Erdoğan’ın AKP Hükümeti döneminde bir zamanlar gelişen azınlık haklarının bir göstergesi” olarak tanımlıyor.

Oyuncu Rükneddin Gün ise “90’larda hükümet muhafazakar, dinci ve kültüre karşıydı. Şimdi AKP bütün bunların hepsi ve üzerine milliyetçi de, özellikle de mesele Kürt dili olduğunda” diyor. Times’ın haberi şu satırlarla sona eriyor; “AKP parlamentoda Kasım 2019’da yürürlüğe girecek yeni anayasaya yönelik çalışmalar için milliyetçi MHP’nin oylarına bağımlı. Çok sayıda Kürt, bunun bedelini ödediklerine inanıyor. Kürt diline ve kültürüne baskı, doğudaki milliyetçi politikanın alamet-i farikalarıydı, ancak hiç AKP’nin daha önceki stratejisinin bir parçası olmadı. Partinin iktidardaki ilk yıllarında, Erdoğan’ın Kürt hakları ve 30 yıllık çatışmayı çözme hevesi, kendisine doğuda çok sayıda destekçi kazandırmıştı. Şimdiyse, buradaki çok kişi aldatılmış hissediyor.” (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'dan 'vize krizi' açıklaması: Kabile devleti değiliz

SONRAKİ HABER

2020'nin ilk partisi kuruldu: Anadolu Birlik Partisi (ABP)

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...