09 Ekim 2017 17:29

Rusya ve Suudi Arabistan S-400 için  anlaştı 

Rusya ile Suudi Arabistan’ın, S-400 füze savunma sistemlerinin sevkiyatı konusunda anlaşmaya vardığı açıklandı.

Paylaş

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’in Moskova ziyaretinin ardından Sputnik’e konuşan Rusya Federal Teknik İşbirliği Kurumu (FSMTC) Sözcüsü Mariya Vorobyeva, Rusya ile Suudi Arabistan’ın S-400 füze savunma sisteminin sevkiyatı konusunda anlaştığını söyledi.

KALAŞNİKOF SEVKİYATI İÇİN ANLAŞMASI

Vorobyeva, tarafların Kornet-EM tanksavar füze sistemleri, TOS-1A Buratino ağır ateşleme sistemleri, AGS-30 bomba atarları ve Kalaşnikof AK-103 tüfeklerinin sevkiyatı konusunda da anlaşmaya vardığını aktardı.

Vorobyeva, Rus silah devi Rosoboroneksport ve Suudi askeri endüstri şirketi arasında iki ülke arasındaki askeri-teknik alanda iş birliğini geliştirmek için askeri ürünlerin satın alınmasına ve üretimin yerelleştirilmesi konusunda memorandum imzalandığını da belirtti.
Daha önce Bloomberg de Suudi Arabistan Askeri Endüstrisi’nin (SAMI) basın açıklamasına dayanarak iki ülke arasında S-400 satışı konusunda anlaşma imzalandığını yazmıştı.

SUUDİ ARABİSTAN LİSANSLI ÜRETİM

Vorobyeva, Kral Selman’ın ziyareti sırasında Rosoboroneksport ile SAMI arasında AK-103 tüfeklerinin Suudi Arabistan’da lisanslı olarak üretilebilmesine yönelik memorandum imzalandığını da belirtti. Rusya ile Türkiye arasında da S 400 anlaşması yapıldığı duyurulmuştu
(DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Lüleburgaz'da işten atılan cam işçileri için kitlesel eylem

SONRAKİ HABER

Tacizle suçlanan Weinstein, davacılarıyla 25 milyon dolar tazminata anlaştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa