09 Ekim 2017 17:12

Yarkadaş: Haber yazmak mı, yorum yapmak mı suç?

CHP'li Barış Yarkadaş, Bakanı Çavuşoğlu’nun 'Gazetecilerin dokunulmazlığı yok, suç işledikleri için yargılanıyor' sözlerine tepki gösterdi.

Yarkadaş: Haber yazmak mı,  yorum yapmak mı suç?

Paylaş

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun “Gazetecilerin dokunulmazlığı yok, suç işledikleri için yargılanıyorlar” sözlerine tepki gösterdi. Bandırma Kitap Günleri kapsamında düzenlenen panelde konuşan Yarkadaş, “Boş lafı bırak, gazetecilerin suçunu söyle. Haber yazmak, yorum yapmak, tweet atmak mı suç?” tepkisini gösterdi. Yarkadaş, “Dokunulmazlık değil, adalet istiyoruz” ifadesini de kullandı.

Türkiye’de 182 gazetecinin cezaevinde olduğunu belirten Yarkadaş, “Bu gazeteciler hangi suçu işlemiş? Hangisi banka soymuş? Hangisi ATM’den para çalmış? Biri bile bu suçları işlemedi” dedi. 

‘GERÇEKLERİ DUYMANIZI İSTEMİYORLAR’

İşsizlik Sigortası Fonu’na ait 553 milyon TL’nin buharlaştığının ortaya çıktığını belirten Yarkadaş, “Sözcü ve Cumhuriyet gazetesi çalışanlarını siz bu gerçekleri duymayın diye tutukladılar” diye konuştu.

Gazetecilerin gerçekleri yazmasının baskı yapılarak engellenmek istendiğini belirten Yarkadaş sözlerine şöyle devam etti: “Sözcü Gazetesi Muhabiri Gökmen Ulu, gerçeklerin peşinde koştuğu için cezaevine konuldu. Gazetenin Sahibi Burak Akbay, terör örgütü FETÖ’nün yöneticisi olmakla suçlandı. ‘Peki bunun kanıtı nerede?’ diye sorduk. Hepsinin iddianamede olacağını söylediler. İddianame nihayet çıktı. Ama gördük ki; 73 sayfalık iddianamede tek bir kanıt yok!”

‘BUHARLAŞAN İŞSİZLİK FONU YAZILMASIN DİYE...’

Cumhuriyet gazetesi çalışanlarının da uzun süredir cezaevinde olduğunu hatırlatan Yarkadaş, “İşsizlik Sigortası Fonu’nun buharlaşan 553 milyon TL’sini Cumhuriyet, Sözcü, Evrensel ve BirGün’ün dışında hiçbir gazete yazmıyor, yazamıyor... Cumhuriyet gazetesi çalışanları, bu gerçekleri tüm baskılara rağmen halka duyuruyor. İktidar ise halk bu gerçekleri öğrenmesin diye Cumhuriyet’i susturmaya çalışıyor” dedi.

‘BASKILARI MEŞRULAŞTIRMAYA ÇALIŞIYOR’

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun gazetecilere yönelik baskıları meşrulaştırmak için uğraştığını belirten Yarkadaş, “Gazetecilerin hangi suçu işlediğini söyleyemeyince, ‘Dokunulmazlıkları yok’ demagojisi yapıyor. Kimse dokunulmazlık istemiyor. Biz dokunulmazlık değil, adalet istiyoruz gazeteciler için...” ifadesini kullandı.

Yarkadaş, “İktidar gazetecileri tutuklatarak, halkın haber alma hakkını gasbediyor” diye konuştu. CHP’li Yarkadaş, “AKP ne yaparsa yapsın, bu karanlığa teslim olmayacağız” dedi. CHP’li vekil, kadınları imamlara nikah kıyma yetkisi veren tasarıya karşı çıkmaya da çağırdı. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Aladağ yurt yangını davasında ailelerden adalet çağrısı

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa