09 Ekim 2017 14:23

Ankara'da emek ve demokrasi güçlerine gözaltı

Ankara'da HDP yöneticileri, sendika ve demokratik kitle örgütlerinin üye ve yöneticileri evleri basılarak gözaltına alındılar.

Ankara'da emek ve demokrasi güçlerine gözaltı

Paylaş

Ankara'da KESK üyeleri, demokratik kitle örgütleri ve HDP yöneticilerinin arasında bulunduğu 10 kişinin evlerine sabah saatlerinde baskın yapıldı, çoğu gözaltına alındı. Ankara Emniyeti sabah saatlerinde düzenlediği ev baskınlarıyla HDP PM üyesi Ahmet Kaya, Demokratik Alevi Derneği Mamak Şubesi Başkanı Hasan Altun, KESK üyeleri Ciwan Yıldırım ile Rona Temelli, KHK ile kapatılan TUHAD-FED Ankara Temsilcisi Hava Özcan, KURD-DER Başkanı Mustafa Kahraman, Nihat İldan ve Mizgin Ermiş'i gözaltına aldı. Gözaltı kararı olduğu öğrenilen HDP MYK üyesi Atiye Eren ve gazeteci Barış Boyraz’ın ev ve çalıştığı işyerlerine baskın düzenlendi.

YÜZDE 40 ENGELLİ RAPORU VAR

KESK'e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyesi Civan Yıldırım evinde arama yapılırken sendika avuktı Duygu Demirel da bulunuyordu. Duygu Demirel kendilerine Yıldırım'ın neyle suçlandığına ilişkin herhangi bir bilgi verilmediğini söyledi. 2016 yılının Aralık ayında tutuklanan Civan Yıldırım 8 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilmişti. Tip 1.5 diyabet hastası olup, vücudunda insülin pompası ile yaşamak zorunda olan Yıldırım'ın böbrek ve kalp yetmezliği ile yüzde 40 engelli raporu bulunuyor.

EV BASKININA NE GEREK VAR?

Yine KESK'e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Eş Başkanı Rona Temelli de evinden gözaltına alındı. Rona Temelli'ye 2016 yılında yapılan eylemler nedeniyle gözaltına alındığı söylenirken, hangi eylem konusunda ne ile suçlandığı hakkında bir bilgi verilmedi. SES Ankara Şube Eş Başkanı Hüsnü Yıldırım, gözaltının hangi suçlama ile yapıldığını bilmediklerini söyledi. Temelli'nin adresinin belli olduğuna dikkat çeken Yıldırım, apar topar ev baskınlarıyla gözaltına gerek olmadığını, çağırılarak ifadesie başvurulabileceğini söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

ABD-Türkiye vize krizi yeni gözaltılarla sürüyor

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa