09 Ekim 2017 06:05

'TAMTEKS işçileri olarak birleşip hakkımızı alalım'

Çorlu TAMTEKS'ten işçiler, kendi fabrikalarından bir işçinin Evrensel'de yayınlanan mektubu üzerine fabrikada geçen tartışmaları ve yaşananları yazdı.

Paylaş

TAMTEKS’ten bir grup işçi
Çorlu

Geçen hafta fabrikamızdan bir işçinin gazetenizde bir mektubu çıktı. Bu işçi arkadaşın yazdığı mektupta bahsedilen bütün olaylar gerçektir. Birçok sorunumuzu ve fabrikadaki adaletsizliği ortaya koymuş. Biz de bu mektubun altına imzamızı atıyoruz.

Yayınlanan mektubu fabrika yönetimi de dahil olmak üzere bütün işçilerin haberi oldu. Bir çok işçi sosyal medya üzerinden mektubu okudu. Bütün işçiler bizim gibi onaylıyor. İşçiler olarak biz onaylıyoruz da, fabrika yönetimi ne yapıyor. “İşçilerin bir sorunu var, çözmeye çalışalım” yerine mektubu hangi bölümden kim yazmış diye araştırma yapıyor. Yönetime sesleniyoruz. Mektubu kim yazarsa yazsın, orada yazılanlar doğru mu, yoksa yanlış mı? Biz mağduriyetimizin giderilmesini ve insan yerine konulmayı bekliyoruz.

Yıllardır bu fabrikada çalışan, emek veren işçileriz. İşler geri kalmasın diye yeri geldi 12-16 saat çalıştık. Yeri geldi daha 8 saat dinlenmeden tekrar işe başladık. Gece gündüz, yaz kış demeden çalıştık. Konfeksiyon ve kesimhanede sabahlamalara kaldık. Ne iş verildi ise hepsini yaptık. Bunun karşılığında asgari ücret veya biraz üzerinde bir ücret anca alabiliyoruz. Bir de şeflerin, müdürlerin baskısı, küçümsemesi, yeri geldiğinde azarlayıp hakaretlerine maruz kalıyoruz.

Biz işçiler hem fabrikanın yükünü, hem de ülkenin yükünü çekiyoruz. Devlet bizi zengin sanıyor ki, vergilerimizi arttırmış. Vergi dilimimiz yükseldiğinden ücretlerimiz düştü. Bu da yetmiyor gibi üçüncü vergi dilimine girince kesilecek yüzde 27 gelir vergisini yüzde 30’a çıkarmak istiyor. Biz soruyoruz. Acaba trilyonlar kazanan TAMTEKS yüzde kaç vergi veriyor? Patronlardan vergi almayan devlet yine gözünü biz işçilerin cebine göz dikti. Bizler geçinebilmek için sürekli mesai yapmak zorunda kalan insanlarız. Daha ayın sonu gelmeden cebimizde çay içecek para bile kalmıyor. Bizler ücretlerde yenilenme istiyoruz. Brüt ücretimizin yükseltilmesini istiyoruz.

Şefler bu vergi kesintisinden etkilenmiyorlar. Yaklaşık 5-7 bin lira alan şeflerin ücreti hiç düşmüyor. Ama asgari ücret veya biraz üzerinde ücret alıp kıt kanaat geçinen işçi daha fazla vergi vererek ücreti düşüyor. Bu tam bir adaletsizlik değimli? Şefin ücretini ayarlayan patron işçinin ücretini de ayarlayabilir. Bu kesintiler iki yıl önce bizleri etkilemeye başladı. O zamanlar şefleri de etkiliyordu. İlk kesintiler başladığında şefin biri “Benim ödemelerim var. Ben ne yapacağım” diye ağlıyordu. Şefler bir araya gelip patronla görüşerek sorunlarını çözdüler. Onların ödemeleri var da bizim yok mu? Bankalar her gün arıyor. Biz patrondan bu vergi değişikliğinin bize yansıtılmamasını istiyoruz. Bazı fabrikalar bunu yapıyor. Net ücret değişmeden brüt ücreti yükselterek bunu sağlıyorlar. Biz de bu ayarlamanın yapılmasını istiyoruz.

Bunu ayarlamayı patron hemen yapmayacaktır. Elinden gelse bize ücret de vermeyecek. O zaman biz işçiler olarak bir araya gelelim ve hakkımızı arayalım. Asıl güç bizde. Biz olmadan fabrikadan bir bez parçası bile çıkmaz. Biz emeğimize sahip çıkalım. Bu haksızlığa dur diyelim. Bütün TAMTEKS işçilerini birleşmeye ve hakkımızı almaya çağırıyoruz.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Hükümetin dış politikası ‘savaş ve çatışma’ üstüne kurulu'

SONRAKİ HABER

Bakırköy'de öğrencileri darbeden soyan polise 12 yıl 9 ay 10 gün hapis

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa