09 Ekim 2017 02:32

Boğaz ağrısına karşı doğal reçeteler

Boğaz ağrısına ne iyi gelir? Boğaz ağrısını hafifletmek için doğal yöntemler neler? Ağrıya karşı evde kolayca gerçekleştirilecek çözümler hangileri?

Paylaş

Havaların soğumasıyla vücudumuzun viral veya bakteriyel enfeksiyonlara karşı bağışıklık tepkisinin bir parçası olarak boğaz ağrıları ortaya çıkıyor. Doğal bağışıklık tepkimizin boğazdaki balgam (mukus) zarlarının iltihaplanmasına ve şişmesine neden olduğunu söyleyen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Melih Çiçek, boğaz ağrısına iyi gelecek doğal reçeteler sunuyor.

1- HATMİ KÖKÜ

Hatmi bitkisi, Orta Çağ’dan bu yana boğaz ağrısı ve diğer hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Yuttuğunuzda boğazı kaplayıp yağlandıran jelatin benzeri bir madde içerir.

Soğuk su ve 30 gram kuru hatmi kökü
Soğuk su ile 1 litrelik kavanozu doldurun. Hatmi kökünü tülbentin içine koyun ve bir demet halinde bağlayın. Paketi suya daldırın, kavanozun ağzını kapatın. Gece boyunca veya en az sekiz saat bekletin. İstenen miktarı bir cama boşaltın. Arzu ederseniz tatlandırıcı ekleyin. Bu hazır olduğunda, belirtilerinizi azaltmaya yardımcı olmak için gün boyunca yudumlayabilirsiniz.

2- ELMA SİRKESİ

Elma sirkesi, yüzyıllardır halk hekimliği ilaçlarında kullanılan doğal bir sağlık toniğidir. Ana aktif maddesi olan asetik asit, bakterilerle savaşmaya yardımcı olur. Tıbbın babası olarak bilinen eski Yunan Hekim Hipokrat, öksürük ve boğaz ağrısı gibi grip belirtilerini tedavi etmek için oksimel olarak bilinen elma sirkesi ve bal kombinasyonunu öneriyordu. Boğaz ağrısının giderilmesine yardımcı olmak için, 1 çorba kaşığı elma sirkesi eklenmiş (ve isteğe bağlı olarak bal da karıştırılmış) 1 fincan ılık su için.

Elma sirkesi antibakteriyel özelliklere sahiptir ve ılık suyla az miktarda tüketildiğinde boğaz rahatlamasına yardımcı olabilir.

3- ADA ÇAYI VE EKİNEZYA

Birçok inflamatuar durumu tedavi etmek için kullanılmıştır ve yapılan kontrollü çalışmalar, boğaz ağrısının hafifletilmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Ekinezya, geleneksel tıpta yaygın olarak kullanılan başka bir bitkidir. Bakterilerle savaştığı ve inflamasyonu azalttığı gözlenmiştir. Evde kendi ada çayı-ekinezya boğaz spreyinizi yapmak için bu tarifi kullanın:

1 çay kaşığı ada çayı, 1 tatlı kaşığı toprak ekinezyası, 1/2 su bardağı su
Suyu kaynatın. Ada çayı ve ekinezyayı küçük bir kavanoz içine yerleştirin ve sonra kaynar su ile doldurun, 30 dakika bekletin. Karışımı süzgeçten geçirin ve sonra 1/2 kap likör ile birleştirin (Herhangi bir nedenle alkol kullanmak istemezseniz bu kısmı atlayın). Küçük sprey şişesine yerleştirin ve her iki saatte bir veya gerektiğinde boğazınıza püskürtün.

4- NANE ÇAYI

Nane boğazı hafifçe uyuşturabilir, böylece ağrıyı giderebilir. Nane çayı kafeinsizdir ve doğal olarak ek bir tatlandırıcı kullanmanızı gerektirmez. Nane çayı, iltihaplanmayı ve boğaz rahatsızlığını azaltmaya yardımcı olan lezzetli, ferahlatıcı bir içecektir.

5- TUZLU SU GARGARASI

Tuz, suyu boğaz dokusundan çekerek şişmeyi azaltır. Boğazdaki istenmeyen mikropları öldürmeye de yardımcı olabilir. 1 fincan ılık suyun içine 1 çay kaşığı tuz atın ve erimesi için karıştırın. Her saat başı 30 saniye süre ile gargara yapın. Saat başı tuzlu su ile gargara yapmak şişliği azaltır ve ağrıyı hafifletir.

6- ZENCEFİL ÇAYI

Bir çalışmada, zencefil ekstraktı, bakteriyel solunum yolu enfeksiyonlu insanlardaki boğaz sürüntülerine uygulandığında, hastalıktan sorumlu bakterilerin bir kısmının öldürülmesine yardımcı olduğu bulunmuştur.

1 litre su, 1 çorba kaşığı (15 ml) bal veya tercih edilen tatlandırıcı
Zencefil kökünü soyun, rendeleyin ve küçük bir kaba koyun. Büyük bir tencerede su kaynatın, ardından ocağın altını kapatın. Tencereye 1 çorba kaşığı rendelenmiş zencefili koyun ve kapakla örtün, 10 dakika kadar bekletin. Tatlandırıcı ve limon suyu ilave edin sonra karıştırın.
Bu çay, gerektiğinde tekrar ısıtılabilir veya soğuk servis edilebilir. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Akdeniz'de Girit Adası açıklarında deprem

SONRAKİ HABER

Kasım ayı son 9 yılın en kurak ayı oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa