08 Ekim 2017 21:09

DBP Diyarbakır il binasına polis baskını

DBP Diyarbakır İl Binası’na Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kararı polis baskını yapıldı.

Paylaş

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kararı ile Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Terörle Mücadele ekipleri, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il binasına baskın düzenledi. Aramanın ardından polis çok sayıda materyale el koydu.

Baskında Abdullah Öcalan ve Cizre’de yaşamını yitiren Mehmet Tunç'un posterleri ile üzerinde ‘tecrit’ yazılı pankartlar toplatıldı. DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Ruken Akça, pankartlara operasyon yapıldığını belirterek, aramaların keyfi olduğunu söyledi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il binasına yapılan polis baskını yaklaşık 2 saat sürdü. Baskında, parti içerisinde bulunan Vedat Aydın Konferans Salonu’nda asılı pankartlar toplatılarak tutanak tutuldu. Salonda bulunan Abdullah Öcalan, Cizre’de sokağa çıkma yasağı sırasında yaşamını yitiren Cizre Halk Meclisi Eş Başkanı Mehmet Tunç, Silopi’de cansız bedeni 7 gün boyunca sokak ortasında bekletilen Taybet İnan, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un posterleri ile üzerinde “tecrit” yazılı pankartlar toplandı. HDP’li vekillerin tepkileri üzerine Taybet İnan ve Hatun Tuğluk’un posterleri yerine geri asıldı.

Çevik kuvvet polisleri tarafından etrafı sarılan il binasının önünde gazetecilerin fotoğraf ve görüntü alması da engellendi. Baskın sonrası il binası önünde bir araya gelen HDP Diyarbakır milletvekilleri Feleknas Uca ve Sibel Yiğitalp ile DBP İl Eşbaşkanı Ruken Akça açıklamada bulundu.

‘KEYFİ MUAMELE’

Akça, sosyal medya üzerinde görülen pankartlardan kaynaklı baskının yapıldığını belirterek, OHAL’in artık binaların içerisinde de ilan edildiğini söyledi. Akça, baskının keyfi olduğunu sözlerine ekledi.

‘ARAMALAR RUTİN HALE GELDİ’

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp ise, şunları söyledi:
“Bu parti bu kentin partisidir. Her canı sıkılan HDP ve DBP'ye baskın yapıyor. Alınan malzemelere bakıldığında hakikaten dudak uçuklatıcı. Sayın Öcalan'ın posteri, DTK'nin ve Barış Annelerinin pankartına el konuldu. Panelden sonra baskın yapıldı, yapılan illegal bir açıklama değildi. 'Kadın cinayetleri artıyor' demek, 'Sayın Öcalan üzerinde tecrit var' demek suç mu? Şu an kim bilir ne adli suçlar işleniyor? Fuhuşa, madde bağımlılığına, yapılan herhangi bir işlem var mı?”

Polisin arama yaptığı Vedat Aydın Konferans Salonu’nda baskın öncesi TJA tarafından "Tecrit kaybedecek özgürlük kazanacak" kampanyası kapsamında panel düzenlenmişti.

Polis, DBP Diyarbakır il binasına 5 Ocak ve 14 Nisan 2016 tarihlerinde de polis baskın düzenlemişti. (Diyarbakır/M.A)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD, Türkiye'den gelen vize başvurularını askıya aldı

SONRAKİ HABER

Türk-İş Genel Kurulu'nda Ergün Atalay yeniden genel başkan seçildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa