08 Ekim 2017 19:26

Sur’da çadır kuran aile: Nerede nasıl geçinelim?

Yıkım nedeniyle çıkmak zorunda kaldıkları evlerinin üzerine çadır kuran aile isyan etti.

Sur’da çadır kuran aile: Nerede nasıl geçinelim?

Paylaş

Yıkımın sürdüğü Sur’un Alipaşa Mahallesi’nde evlerinin yıkıntıları üzerine çadır kuran Ak Ailesi, “Eşim hurda alım satımı ile geçimi sağlamaya çalışıyor. Başka bir yerde geçimimizi sağlayamayız. Çadır kurmayıp ne yapalım. Bize ‘çıkın gidin diyorlar.’ Bizim çıkmak gibi bir lüksümüz yok. Bu aileyi nerede nasıl geçindirelim” diye sordu.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Alipaşa ve Lalebey mahallelerinde “kentsel dönüşüm” adı altında 23 Mayıs’ta başlatılan yıkım kapsamında planlanan 1. Etap Bölgesi’nde sona gelindi. Evler yıkılıp yerine yeni yapıların temeli atılmasına rağmen yurttaşların tarihi sokakları terk etmemekteki kararlılığı sürüyor. Alipaşa Mahallesi’nin Palu Sokağı’nda aylardır direnen Ak Ailesi, evinin yıkılmasına rağmen sokağını terk etmeyerek, yıkıntılar üzerine çadır kurdu.

EVİNİN YIKINTILARI ÜZERİNE ÇADIR KURDU

Yıkıntılar içerisinde kurduğu derme çatma çadırı ile dikkat çeken 56 yaşındaki Mevlide Ak, yemek hazırlığı esnasında fark ettiği kameralarımıza “Çekmeyin, nasıl olsa sesimizi kimse duymuyor” diyerek sitem ediyor. 18 nüfuslu bir aile olduklarını belirten Ak, “Eşim hurda alım satımı ile geçimi sağlamaya çalışıyor. Başka bir yerde geçimimizi sağlayamayız. Çadır kurmayıp ne yapalım” diye soruyor.

Kendilerini zor günlerin beklediğini ifade eden Ak, yıllarının bu sokaklarda geçtiğini belirtiyor. Yıkıntılar arasındaki yaşamın zorluğuna dikkat çeken Ak, şöyle diyor: “Hayatımız Sur’da geçti. Bu kadar çoluk çocukla nerelere gidelim? Bize ‘çıkın gidin diyorlar.’ Bizim çıkmak gibi bir lüksümüz yok. Bu aileyi nerede nasıl geçindirelim.” Çınar ilçesine bağlı Kazıktepe köyünden 1990’lı yıllarda göç ederek Alipaşa Mahallesi’ne yerleştiklerini kaydeden Ak, kendini iyiden iyiye hissettiren kış soğuğuna rağmen evinin yıkıntılarını terk etmemekteki kararlılığını yineliyor. (Diyarbakır/MA)

ÖNCEKİ HABER

Yüksekova’da 4 kişiyi öldüren polisin tahliyesine tepki

SONRAKİ HABER

SİBAŞ'ta sendikalaştıkları için işten atılan işçiler fabrika önünde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa