08 Ekim 2017 22:52

145 bin Arakanlı çocuk açlık riski altında

Bangladeş’e sığınan Arakanlı çocukların büyük bölümü açlık riskiyle yüz yüze.

145 bin Arakanlı çocuk açlık riski altında

Paylaş

Myanmar’daki şiddetten kaçan Arakanlı Müslümanların sığındığı Bangladeş’teki kamplar giderek kalabalıklaşıyor. Ağustos ayından bu yana yarım milyondan fazla kişi hayatta kalabilmek için Myanmar’ı terk etti. Mülteci kamplarına yardım taşıyanlar, yetersiz beslenmeden kaynaklanan hastalıkların kapıda olduğunu söylüyor.

Euronews’un haberine göre beş yaşının altında en az 145 bin çocuk gıda yetmezliği ile karşı karşıya. Risk altındakilerin toplam sayısı ise 218 bin.

‘YEMEK BEKLİYORUZ, AÇIZ’

Kampa yeni katılanlardan Muhammed Hüseyin adlı bir mülteci, Henüz iki gün önce sınırı geçtiklerini söylüyor, “Bangladeşli askerler bizi bir kamyonla alarak buraya yerleştirdi. Halen yiyecek yemeğimiz yok. Yemek bekliyoruz, açız” diyor.

Noor Alam adlı mülteci ise arafta kalmış gibi hissettiklerini şöyle anlatıyor: “Biz, bize Rohingyalı dendiği için öldürülüyoruz. Myanmar’da bize ‘siz Rohingyalı değil Bangladeşlisiniz’ deniyor. Arakan’da Bangladeşli olarak görülüyoruz. Bangladeş‘e geldiğimizde ise bize Rohingyalı diyorlar. Biz nereye gideceğiz. Bizim gidecek bir yerimiz yok.”

ATEŞKES YARIN BİTİYOR

Bu arada, Arakan Rohingya Kurtuluş Ordusu’nun bölgeye insani yardımların ulaştırılması için tek taraflı ilan ettiği ateşkesin süresi pazartesi günü doluyor. Örgüt, Myanmar hükümeti ile diyaloğa hazır olduğunu duyurdu.

Bu çağrıya yanıt vermeyen hükümetse daha önceki açıklamalarında ateşkesi tanımadığını ve teröristlerle müzakere masasına oturmayacaklarını bildirmişti. (DIŞ HABERLER)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Ankara ve Kayseri’de 3 işçi can verdi

SONRAKİ HABER

Gökçeada’da silahlı bir kişi HDP aracını takip etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa