29 Temmuz 2012 19:43

Egemenlere karşı birleşik mücadele

12. Munzur Doğa ve Kültür Festivali’nin üçüncü gününde ‘Birleşik Mücadele, Kürt Sorunu ve Anayasa’ konulu bir panel gerçekleştirildi. Panelde emek ve demokrasi güçlerinin yaşanan sorunlar karşısında birlik olmalarının önemine vurgu yapıldı. Yoğun ilginin olduğu panelde halk güç

Egemenlere karşı birleşik mücadele
Paylaş

12. Munzur Doğa ve Kültür Festivali çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Festival kapsamında gerçekleştirilen panellere ilgi yoğun olurken, emek ve demokrasi güçlerinin yaşanan sorunlar karşısında ne yapması gerektiği tartışılıyor.

Kütüphane bahçesinde ‘Birleşik Mücadele, Kürt Sorunu ve Anayasa’ paneli gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü EMEP Bölge Yöneticisi Hüseyin Tunç’un yaptığı panele BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, EMEP Genel Başkan Yardımcısı, Ender İmrek, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, TKP MK Üyesi Aydemir Güler, Halk Cephesi üyesi Meryem Özsöğüt ve Partizan üyesi Kenan Özyürek konuşmacı olarak katıldı.

‘SOKAĞA ÇIKMAYA HAZIR OLALIM’

Panelde ilk olarak konuşan TKP MK üyesi Aydemir Güler, emekçilerin sorunlarının Kürt sorunundan bağımsız olmadığını söyledi. Ortadoğu’nun dinsel saflaşma üzerinden bir iç savaşa sürüklendiğini belirten Güler, “Emekçiler, devrimciler, ilericiler savaşa karşı, emperyalizme karşı sokağa dökülmeye hazır olmalıdır” dedi.

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Kürt sorunun önemli bir bölgesel sorun haline geldiğini belirterek, “AKP bölgesel güç olma peşinde. Suriye’deki gelişmelerden dolayı AKP köpürüyor. Yaşananlardan dolayı Suriye’ye bir askeri müdahale hevesi taşıyorlar” dedi. Demokratikleşmede Kürt halkının önemli bir dinamik olduğunu söyleyen Taş, “Saldırılar karşısında birlik olmazsak egemenler istediklerini yapmaya devam edeceklerdir” dedi.

‘HERKES KENDİ SİMGESİYLE YAŞAYABİLİR’

Yaşanan gelişmeler karşısında demokrasi güçlerinin önemli bir dönemeçte olduklarını söyleyen EMEP Genel Başkan Yardımcısı Ender İmrek, “Sürece müdahale etme konusunda şu anda en önemli mevzi HDK durumundadır. Buranın içerisinde ÖDP, TKP, Halkevleri, DHF gibi ilerici güçler de yer almalıdır” dedi. Kürt ulusal mücadelesiyle Türkiye’deki işçi ve emekçi mücadelesinin birleşmesinin önemine dikkat çeken İmrek, “Kürt halkının kendi simgeleriyle, değerleriyle, kendi sarı, kırmızı, yeşil bayraklarıyla özerk bir bölgede yaşamaları mümkün. Türk halkının kendi ay yıldızlı bayrağıyla yaşaması mümkün. İşçi sınıfı kızıl bayrağıyla birlikte tüm halkların kendi renkleriyle yaşayacakları bir halk iktidarı kurmak için önemli bir dönemeçteyiz. Bu tabii ki kısa sürede olacak bir şey değildir. Ama gelişmeleri iyi okumalı, ona göre pozisyon almalıyız” dedi.

‘SANA SAYGI DUYMAK KALIYOR’

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin birinci yılını doldurduğuna dikkat çeken BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, Kürt sorunun çözümü konusunda öncelikle Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması gerektiğini söyledi. Suriye’deki Kürt halkının mücadelesini selamlayan Tuncel, “Suriye’de Kürtler haklarını elde etmiştir. Türkiye’ye de bu anlamda geçmiş olsun. Türkiye’nin bu noktada saygı duyması ve ilişki geliştirmesi gerekir. Türkiye sürekli olarak halkın PKK ve PYD ile ilişkilendiğinden yakınıyor. Eğer oradaki halk onlarla örgütleniyorsa sana saygı duymak kalıyorr. Kürtler artık talep etmiyorlar inşa ediyorlar. Biz Demokratik Özerk Kürdistan Demokratik Türkiye tezini ortaya koyduk ve bunu inşa ediyoruz” dedi. TKP ve ÖDP yöneticilerine seslenen Tuncel, “HDK içinde birlikte mücadele etmeliyiz” dedi.

‘HDK ÖNEMLİ BİR OLANAK’

ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ise, Kürt sorununun bölgesel bir sorun olduğunu söyleyerek Türkiye’deki işçi ve emekçilerin sorunun çözümü için mücadele etmeleri gerektiğini söyledi. HDK’nın önemli bir olanak olduğunu söyleyen Yüksekdağ, demokrasi güçlerinin HDK’da birleşmesi gerektiğini söyledi.Halk Cephesi üyesi Meryem Özsöğüt, “Emperyalizm ortadan kalkmadan sorunları çözemeyiz. Kürt halkının kendi kaderini tayin hakkını benimsiyoruz. Ancak bu çözümün emperyalizme hizmet etmemesi gerekiyor.Panelde son konuşmayı yapan Partizan temsilcisi Kenan Özyürek ise, ortak bir düşünce yaratmak gerektiğini belirterek, örgütlü güç olmadan devamlı egemenlerin kazanacağını söyledi.
(Dersim/EVRENSEL)


BİNLER BULUŞTU

‘Dersim Soykırımı Tanınsın Barajlar İkinci 38’dir’ sloganıyla düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivalinde dün gece şehir stadyumunda toplanan binlerce kişi, baraj ve HES projelerine karşı tek ses oldu. Dersim’de başlayan ve uzun uğraşlar sonucu kontrol altına alınabilen orman yangını hem kitle tarafından ıslıklandı.

Stadyum etkinliğinde Tunceli Belediyesi GKM Çocuk Korosu OmedyaMestu, Metin Kahraman, Zele Mele, Yaşar Kurt ve Servet Kocakaya sahne alarak katılımcılara keyifli anlar yaşattılar. Gecede  BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ve BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna’nın gönderdiği mesajlar okundu.

KESK’LİLER YÜRÜDÜ

KESK Dersim şubeler platformu da bir yürüyüş yaparak KESK üzerindeki baskıları kınadı. Ayrıca gece stadyum etkinliği boyunca, tutuklu KESK’liler için imza toplandı.

Munzur Festivalinde yazarlar da halkla buluşuyor. Evrensel Basım yayın standında Serpil Çelenk, Sultan Özer ve Tevfik Taş kitaplarını imzaladı. ‘Denizlerin Şekibe Ablası’ kitabını imzalayan Serpil Çelenk, Dersim’de olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, “Annem Şekibe Çelenk ve babam Halit Çelenk ömürlerini Denizlerin mücadelesine adadılar. Biz bu tarihi yazdık, devam ettirecek olan sizsiniz” dedi
Gazetemiz Dersim Muhabiri Kemal Özer’in hazırladığı “Dersim Başeğmezlik ve Çiçek Ülkesi” adlı belgeselin gösterimi Yeraltı çarşısında yapıldı. 

Pertek’te Festival kapsamında yapılan gündüz etkinliklerinin sonunda akşam ise, Erkan Oğur, Mikail Aslan, Erdoğan Emir, Ayfer Düztaş, Grup Yorum ve diğer sanatçıların katıldığı konser düzenlendi. Halkın yoğun ilgisinin olduğu Konserde EMEP Genel Başkan Yardımcısı Ender İmrek ve Pertek Belediye Başkanı Kenan Çetin birer konuşma yaptı. (Dersim EVRENSEL)


Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Savaşların nedeni enerji kaynakları

SONRAKİ HABER

Toplama kampı gibi çadırkent

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...