08 Ekim 2017 16:57

Bursa’nın ilk fotoğraf müzesi Nilüfer’de açıldı

Bursa Nilüfer Belediyesi, tarihi Misi mahallesinde Bursa’nın ilk fotoğraf müzesini açtı.

Paylaş

Tarih, kültür, turizm ve sanata yönelik önemli çalışmalar yapan Bursa Nilüfer Belediyesi, yeni bir projeyi daha hayata geçirdi. Bursa’nın ilk ve tek fotoğraf müzesi olma özelliğine sahip olan Mysia Fotoğraf Müzesi Misi Mahallesi’nde açıldı. Mysia Fotoğraf Müzesi’nin açılışına Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Türkiye Fotoğraf Federasyonu Başkanı Beyhan Özdemir, Türkiye’nin dört bir yanından fotoğraf sanatçıları ve çok sayıda fotoğraf tutkunu katıldı.

Mysia Yolları’nın başladığı yerde, Bursa’nın ilk fotoğraf müzesinin kapılarını açıyor olmasını anlamlı bulduğunu belirten Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Mysia Fotoğraf Müzesi’nde güncel sergi salonları aracılığıyla fotoğraf tarihi hem görsel, hem de dijital şekilde ifade ediliyor. Müzemizde, kütüphane ve arşiv odası, işitsel ve görsel anlatımlar ve bir kış bahçesi yer alıyor. Müzemiz, çatısı altında bulunan karanlık oda, atölye çalışmaları için de olanak sunuyor. Mysia Fotoğraf Müzesi’nin, yalnızca fotoğraf sanatına ilgi duyanların değil, deklanşöre basıldığında kaydedilen tüm anlara tanıklık etmek isteyen herkesin uğrak yeri olacağına inanıyorum” dedi.

‘FOTOĞRAFLAR ARTIK MÜZELİK HALE GELDİ’

Açılışta konuşan Türkiye Fotoğraf Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Beyhan Özdemir de, müzeleri kültürel mirasın depolandığı en önemli alanlardan biri olduğunu vurguladı. Fotoğrafların da artık müzelik hale geldiğinin altını çizen Özdemir, “Fotoğraflar gelişim süreçlerini tamamladı. Kendisini bir sanat olarak kabul ettirdi. Günümüzde milyarlarca insanın odak noktasında olan bir hale geldi. Böyle bir sanatın geçmişten bugüne tüm ekipmanların görüntülerini kayıtlarını bir mekân içerisinde saklamak, onları gelecek kuşaklara aktarmak ve hak ettiği değeri vermek üzere böyle bir müze fikrini benimseyen Nilüfer Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi.

İĞNEYLE KUYU KAZAR GİBİ OLUŞTURDUK

Mysia Fotoğraf Müzesi Danışma Kurulu Üyesi ve Fotoğraf Tarihçisi, yazar Engin Özendes de müze hakkında bilgi verdi. Özendes, “Mysia Fotoğraf Müzesi’ni iğneyle kuyu kazar gibi oluşturduk. Herkesi fotoğraf müzemize sahip çıkmaya davet ediyorum. Herkes bize isteklerini iletirse müzeyi daha da geliştirebiliriz” dedi.

Müzenin kurulmasında önemli çabalar sarf eden Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç da, kültürel ve tarihsel değerleri olan fotoğraf makinelerini, fotoğrafları, fotoğrafa dair tüm nesneleri yalnızca Bursa ve Türkiye’den değil, Almanya, İsviçre, İspanya, Kanada, Amerika gibi çok sayıda ülkeden araştırıp müzede meraklılarına sunduklarını belirtti. (Bursa/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bursa’da KHK’yle işten atılan KESK’lilerle dayanışma konseri

SONRAKİ HABER

Fransa'da genel greve devam çağrısı yapıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa