08 Ekim 2017 16:22

HDP Sözcüsü Baydemir'den hükümete eleştiri

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Celal Talabani'nin cenaze törenini değerlendirdi: Bütün devletler oradaydı, Ankara orada değildi.

Paylaş

HDP Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani için Diyarbakır'da kurulan taziye evini ziyaretinde, “Bütün devletler oradaydı, ancak Ankara orada değildi. Bir kez daha Kürt halkının dostu ve düşmanı ortaya çıktı” dedi.

Irak'ın Süleymani kentinde, cuma günü Irak eski Cumhurbaşkanı Talabani'nin cenaze törenine katılan Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) heyeti, Irak'tan döndükten sonra Talabani için Diyarbakır'da kurulan taziye evini ziyaret etti. Mardin Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Ahmet Türk ve HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım'ın da bulunduğu taziye evinde HDP Sözcüsü Baydemir, kısa bir konuşma yaptı. Kürtçe konuşan Baydemir, Talabani'nin, 40 milyon Kürt'ün amcası olduğunu söyledi.

Bütün Kürtlerin, Talabani için yas tuttuğunu dile getiren Baydemir, “Her yaşam, bir gün hayata veda edecektir. Kimi yaşamlar dolu dolu geçer. Mam Celal’in yaşamı da dolu dolu geçen bir yaşamdır. Gözlerimizle gördük, milyonlarca Kürt, Mam Celal için yas tuttu. Bizim açımızdan da tarihi bir gündü. Eğer iyi günde milyonlarca insan bir aradaysa bu millet olduğunun göstergesidir. Eğer milyonlarca insan hep birlikte yas tutuyorsa bu millet olduğunun en büyük göstergesidir. Amed, Mahabad, Kamişlo, Süleymaniye, Kobani aynı yas içinde. Mam Celal böyle bir miras bıraktı bize. Mam Celal’in bize bıraktığı birlik mirasını sağlayacağız” diye konuştu.

'KÜRTLERİN DOSTU VE DÜŞMANI ORTAYA ÇIKTI'

Talabani'nin cenaze töreninin ardından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) çeşitli temaslarda bulunduklarını da belirten Baydemir, 'bağımsızlık referandumu' sonrası Türkiye'nin yaptırım kararlarını eleştirdi.

Halkın iradesine saygı gösterilmesi gerektiğini belirten HDP Sözcüsü Baydemir, “Kürt halkın açlıkla terbiye etmek isteyenler amacına ulaşmayacaktır. Tehdit, zorbalıkla ve baskılarla sonuç alınsaydı Enfal’de, Halepçe’de, Koçgiri’de sonuç alınırdı. Bu tehditler sonuçsuzdur. Bu yoldan sonuç alınmayacaktır. Kürt halkının iradesi ne olursa olsun bütün dünya saygı göstermelidir. Bölge kentlerinde Mam Celal için taziye kuranlara şükranlarımızı sunuyoruz. Mam Celal’in hayallerine sahip çıkacağız ve Kürt birliğini sağlayacağız. Bütün devletler oradaydı, ancak Ankara orada değildi. Bir kez daha Kürt halkının dostu ve düşmanı ortaya çıktı. Kürt halkının ölümsüzlerini bir kez daha selamlıyorum. Kürt halkı için özgürlük, demokrasi ve huzur diliyorum” diye konuştu. (DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Neçirvan Barzani’den Türkiye açıklaması

SONRAKİ HABER

Erdoğan: Yeni bir 'Kobani' oluşmasına izin veremeyiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...