08 Ekim 2017 15:45

Neçirvan Barzani’den Türkiye açıklaması

IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani: Türkiye ile ilişkilerimizin normalleşmesi için her çabayı göstereceğiz.

Paylaş

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Neçirvan Banzani başkanlığındaki İran Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP) heyeti, Süleymaniye’de 'Değişim Hareketi’yle (Goran) ile görüştü. Görüşmeden sonra Rudaw televizyonuna konuşan Barzani, Goran’la en açık toplantılarını yaptıklarını, diyalogu geliştirmeye hazır olduklarını ve gelecek toplantılar için Goran’dan yanıt beklediklerini söyledi.

Tavırlarının açık olduğunu ve Bağdat ile koşulsuz olarak görüşmeyi talep ettiklerini belirten Barzani, “Bağdat’ın, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’ne baskı uygulanması için konuyu diğer ülkelere taşıması, Irak’ın ve diğer ülkelerin çıkarına değildir. Başbakan İbadi’nin şunu anlaması lazım. Bu sorun, Irak’ın bir sorunudur; dış sorun değil” diye konuştu.

IKBY Başbakanı Barzani, Irak Cumhurbaşkanı Masum'un merkezi Irak ve Kürt yönetimi arasında görüşmelerin başlaması için önümüzdeki hafta inisiyatif alacağını da dile getirerek, “Türkiye ile ilişkilerimizin normalleşmesi için her çabayı göstereceğiz” dedi. (DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Real işçileri hak arama mücadelesine devam ediyor

SONRAKİ HABER

HDP Sözcüsü Baydemir'den hükümete eleştiri

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...