08 Ekim 2017 14:41

Alpu’ya termik santral Meclis gündemine taşındı

CHP Milletvekili Gaye Usluer, Eskişehir’in Alpu ilçesine termik santral projesi hakkında önerge verdi, maaşı ödenmeyen işçiler için çağrı yaptı

Paylaş

CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, Eskişehir’in Alpu ilçesinde yapılması planlanan termik santral hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı’na soru önergesi verdi.

Eskişehir’in en verimli ovasının Alpu Ovası olduğunu ifade eden Usluer, “Bölgedeki vatandaşın çığlığını kimse duymuyor mu? Hem tarımın hem hayvancılığın yapıldığı böyle verimli bir araziye termik santral yapmak o bölge halkını bitirmekle eş anlamlıdır. Termik santralin olduğu bir bölgede kim tarım yapacak? Termik santrallerden çıkan gazlar tarım ürünleri, hayvanlar, su kaynakları ve ormanlar üzerinde tahribat oluşturuyor. Kükürtdioksit, azotoksit ve partikül gibi maddeleri içerdiğinden dolayı insanların sinir sistemlerini olumsuz etkiliyor. Bacalardan çıkan küller, bölgede yaşayan insanlarda kanser riskini arttırıyor” dedi. Eskişehir’in bir başka ilçesi olan Mihallıççık’ta hali hazırda bir termik santral olduğunu hatırlatan Usluer, “Termik santralin sahipleri ‘FETÖ’den tutuklu. Şirket TMSF’ye devredildi. Burada çalışan işçileri düşünen yok elbette! Yaklaşık 900 işçi 4 aydır maaşlarını alamıyorlar. İşçilerin maaşlarının da derhal verilmesini istiyoruz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Uskumruköy’e, Kuzey Ormanları’na dokunma’

SONRAKİ HABER

"Suudi Prens Selman, Jeff Bezos'un telefonunu hackletti" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...